Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16531 miejsce

Paiste - historia pewnych talerzy

Uważana za jedną z najlepszych firm produkujących talerze perkusyjne. Najwyższa jakość, szlachetne stopy metali, zawsze doskonałe brzmienie. Krotka historia jak Michail Thoomas Paiste z małego sklepiku uczynił znaną na całym świecie firmę.

Paiste Cymbals / Fot. Pobrane z Paiste Site W 1901 roku Michail Thoomas Paiste otworzył sklep w Sangt Peterburgu, w początkowym okresie działalności zajmował się naprawą instrumentów. Jego dobrze prosperujący biznes przerwała aktywność bolszewików, która uniemożliwiła mu dalszą pracę.

Drugi sklep

W 1917 roku Michail wrócił do rodzinnej Estonii, gdzie otworzył nowy sklep w Tallinie. W nowym sklepie rozpoczął projektowanie i produkcję talerzy. Wkrótce Michaila w pracy zaczął wspierać jego syn również Michail M. Paiste. Michail znacznie przyspieszył rozwój firmy, którą przejął po ojcu. Produkcję talerzy oparł na tureckiej
manufakturze co pozwoliło mu dostosować produkty do standardów muzyki nowoczesnej oraz do pojawiających się powoli zestawów perkusyjnych.

Paiste Cymbals. / Fot. Adrian StarczewskiEpizod w Polsce

Druga wojna światowa zmusiła Michaila do opuszczenia Estonii. Uciekł do Polski, gdzie na nowo, kolejny raz otworzył swój sklep. Pomimo trudności, braku surowców, firma przetrwała. Po zakończeniu wojny Michail wraz z rodziną opuszcza Polskę i znajduje schronienie w północnych Niemczech. Tam udaje mu się nawiązać kontakty i odnowić stare znajomości z przedsiębiorcami.

Pierwszy zakład

Paiste Cymbals / Fot. Paiste siteW 1957 roku Michail M. otwiera zakład w Szwajcarii, tam również na świat przychodzą jego synowie Robert i Thoomas. Dzięki ciężkiej pracy obu braci, Szwajcaria staje się się międzynarodowym centrum firmy. W 1981 roku Paiste rozszerza działalność na Stany Zjednoczone, gdzie powstaje nowa fabryka. Od 2003 roku firmą zarządza syn Thoomasa Eryk.

Paiste talerze doskonałe

Każdy kto miał do czynienia z grą na perkusji miał dylemat jakie talerze wybrać, aby uświetnić swoją grę. Dla początkujących i dla zaawansowanych graczy, firma Paiste posiada dosłownie każdy rodzaj talerzy. W ofercie firmy każdy znajdzie coś dla siebie.

Paiste Cymbals / Fot. Paiste siteObecnie na polskim rynku spotyka się talerze Paiste z sygnaturą Made in Germany. Podstawowe modele produkowane całkowicie pod kontrolą komputera uważane są obecnie za podstawę dla dzieci. Opinia o najlepszych talerzach poszła w świat dzięki Amerykanom. W latach 80. wielu perkusistów, z naprawdę dobrych zespołów, używało (i nadal używa) talerzy Paiste. Na Paiste grał m.in.perkusista: Deep Purple, The Police, Van Halen, U2, Korn.

Na każdą kieszeń

Seria 101 uważana za najniższą półkę, dla początkujących. Talerz "Ride 22" można kupić już za 236 zł. Wykonany z mosiądzu całkowicie pod kontrolą komputera.

Seria PST 5 wykonane z brązu B8 jakościowe dobre brzmienie, przeznaczone dla średnio zaawansowanych. Za talerz "Crash 17" musimy zapłacić 360 zł i to całkiem przystępna cena za dobre brzmienie.

Paiste Cymbals. Seria Stambuł z nitami. / Fot. Paiste siteKolejna ciekawa seria to Alpha. Wykonana z brązu B8 (CuSn20, 80 proc. miedź, 20 proc. cyna) wprowadzona na rynek w 1991 roku, potem unowocześniona i udoskonalona, podbiła rynek w 2006 roku. Talerze z tej serii adresowane są do pół profesjonalistów (cokolwiek to oznacza) cena rynkowa za talerz "Thin Crash 16" wynosi 534 zł i to również dobra cena do wysokiej jakości!

Najdroższy talerz jaki znalazłem kosztuje 1800 zł, i myślę, że w tym momencie płaci się już po prostu za kolejną nowinkę na rynku. Brzmieniowo tak samo dobrą jak inne serie z tego samego stopu. A więc dla każdego coś się znajdzie, a kiedy już kupimy nasze talerze i rozpoczniemy grę możemy być dumni, że gramy na najlepszych...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Czak Noris
  • Czak Noris
  • 14.04.2012 17:54

"Wykonana z brązu B8 (CuSn20, 80 proc. miedź, 20 proc. cyna)" O.o
Te blachy rzeczywiście wykonane są z brązu B8, ale jak nazwa wskazuje zawiera on 8 procent miedzi, a nie dwadzieścia: CuSn8. Opisany przez ciebie brąz nazywa się w skrócie B20.

A co do chwalenia pamiętajmy ko Ślimaku z Acid Drinkers, który zrezygnował z Paiste na rzecz znacznie lepszych zildjianów, które mają wyższe standardy obróbki talerzy oraz wyższe wymogi jakościowe.

"Najdroższy talerz jaki znalazłem kosztuje 1800 zł, i myślę, że w tym momencie płaci się już po prostu za kolejną nowinkę na rynku. Brzmieniowo tak samo dobrą jak inne serie z tego samego stopu. "

Porównywałeś? Nagrywałeś w studiu, albo jechałeś z nimi w trase koncertową? Wszystkie niedoskonałości wychodzą w studiu i przeciętny laik nie dostrzeże różnicy, za którą perkusiści słono płacą. Do tego zależy z jakiego materiału są robione talerze oraz od sposobu obróbki a także nałożonych wymogach jakościowych. Dla przykładu przy najwyższych seriach paiste (tych drogich) jeśli talerz jest grubszy o grubość włosa od przyjętych przez firmę standardów to jest on ponownie przetapiany. Niższe serie np. PST 3, PST 5 nie mają takich wymogów.

Nie pisz bzdur jeśli na czymś sie nie znasz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe;) Dobra marka, wielu znanych na nich gra... Fajny tekst, fajnie ze mozna sie ciekawych rzeczy dowiedziec!

Komentarz został ukrytyrozwiń

z moich zainteresowań to wynika;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus Adrian!!! za talerze!!! Skąd TY bierzesz takie ciekawe tematy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

eee;-)bez przesady

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie przyszłoby mi do głowy, że o talerzach też można pisać. Plus za sentymentalny powrót... ;-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grałem, widziałem i wiem, że to solidna firma. Wszyscy moi znajomi perkusiści chwalą sobie talerze Paiste i niejeden o nich marzy.
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

O firmie słyszałem...na talerzach grałem...chyba raz w życiu...:)...i jakoś mnie to nie fascynuje... :)..trochę za dużo szumu.

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.