Facebook Google+ Twitter

Pakiet Antykryzysowy przyjęty

„Dużo potu, dużo krwi, na szczęście nie ma łez”- tak zakończyły się negocjacje przedstawicieli pracodawców i związkowców w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. O tym, czy wypracowany Pakiet Działań Antykryzysowych wpłynie na zmianę sytuacji na rynku pracy mówiono dziś na konferencji prasowej.

Lista postanowień antykryzysowych jest pełna obiecujących haseł: zniesienie opodatkowania zapomóg, świadczeń socjalnych i bonów towarowych, wypracowanie mechanizmów osiągania minimalnej płacy na poziomie połowy przeciętnego wynagrodzenia, ruchomy czas pracy, przyspieszenie amortyzacji, ograniczenie stosowania umów na czas określony. Niestety konkretów brak.

- Są tematy, w których powzięliśmy szczegółowe rozstrzygnięcia. Są też takie, co do których istnieją między nami jeszcze pewne rozbieżności. Niektóre punkty nie są rozstrzygnięte, gdyż nie znamy poziomu finansowania przez rząd - tłumaczyła Hanryka Bochniarz, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan na dzisiejszej konferencji prasowej w PAP.

Jedno z najważniejszych postanowień dotyczy subsydiów. Członkowie komisji są zgodni, że pomoc finansowa powinna być przyznana głównie dużym firmom zagrożonym zwolnieniami grupowymi. Nie wykluczają jednak wsparcia dla mikroprzedsiębiorstw.

Na poprawę sytuacji pracowników ma wpłynąć również wprowadzenie 12-miesięcznego okresu rozliczania czasu pracy. Dzięki zmianie, zmniejszenie ilości godzin pracy w czasie kryzysu nie spowoduje obniżenia pensji pracowniczych.
- Konkretne rozwiązania, w tym dotyczące wysokości subsydiów, wymagają teraz opracowania przez rząd ustaw, rozporządzeń i wyliczeń finansowych – precyzował Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich.

-Z tymi tematami pójdziemy do naszych organizacji. Nie wiadomo, czy zostaną przez nie przyjęte - zauważa Jan Guz, przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Związków Zawodowych. - Dla związków zawodowych najważniejsze jest zapisanie w prawie pracy, że wszelkie ustalenia dotyczące czasu pracy i obniżek płac mają być negocjowane w poszczególnych zakładach pracy ze związkami zawodowymi - dodaje Guz.

Zaproponowany trzynastopunktowy pakiet kończy pierwszy etap działalności Komisji Trójstronnej i jest wstępem do negocjacji przedstawicieli społecznych z rządem. - Mamy nadzieję, że w ciągu 2-3 miesięcy powstaną papierowe owoce naszych ustaleń - mówi Zbigniew Żurek, wiceprzewodniczący Komisji.

Pozostaje nam czekać i wierzyć, że dzięki jej działalności zarówno pracownicy, jak i pracodawcy otrzymają oczekiwaną pomoc w dobie kryzysu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 14.03.2009 20:02

Miejmy nadzieję że ani pracodawcy ani pracownicy dzięki działalności tej i innych komisji nie otrzymają niczego gdyż w prostym przełożeniu oznacza to że znowu państwo okradnie biedą rodzinę z Suwałk, ubogiego emeryta z Pilska oraz ledwo wiążącą koniec z końcem wdowę z 4 małych dzieci z Chorzowa i rozda te pieniądze ludziom którzy gospodarować nawet swoimi nie potrafili przy okazji znaczną część "gubiąc" w rozmaitych machinacjach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.