Facebook Google+ Twitter

Pakiet antykryzysowy USA przeszedł przez Izbę Reprezentantów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-29 08:21

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu przyjęła pakiet antykryzysowy o wartości ponad 800 miliardów Debata nad planem przenosi się teraz do Senatu. Prezydent Barack Obama zabiega o to, by ostateczna wersja pakietu została uchwalona do połowy lutego.

Przyjęcie pakietu antykryzysowego jest sukcesem Baracka Obamy. Nie odniósł go jednak w takim stylu, jak pragnął. Prezydent USA zabiegał o poparcie planu przez obie partie w Kongresie. Za pakietem byli jednak tylko Demokraci. Republikanie głosowali przeciw twierdząc, że pakiet obejmuje zbyt wiele zbędnych wydatków.

Przyjęty przez Izbę Reprezentantów plan przewiduje obniżki podatków dla osób indywidualnych i firm na kwotę 275 miliardów dolarów. 550 miliardów, czyli dwukrotnie więcej, stanowią w nim wydatki rządu federalnego.

Jednak, z tej kwoty tylko 40 miliardów dolarów przeznaczono na budowę dróg i mostów oraz transport publiczny, a 50 miliardów na unowocześnienie sieci elektrycznej i infrastrukturę związaną z nowymi źródłami energii.

Większość rządowych pieniędzy pójdzie na zasiłki dla bezrobotnych, ubezpieczenia zdrowotne, kupony żywnościowe dla najbiedniejszych oraz dofinansowanie szkół i policji.

Pracę nad planem antykryzysowym rozpoczął już amerykański Senat. Głosowania nad ustawą przewidziano na przyszły tydzień. Później rozpoczną się negocjacje pomiędzy oboma izbami Kongresu nad ostateczną wersją pakietu.
JS


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.