Facebook Google+ Twitter

Pakiet Studencki - kontrpropozycja dla projektu rządowego

Przedstawione ostatnio rządowe projekty dotyczące reformy szkolnictwa wyższego, mocno wzburzyły środowiska studenckie, a także potencjalnych studentów. SDPL również krytycznie je oceniła. Wychodząc naprzeciw niezadowolonym, zaproponowała własną koncepcje reformy. Rozmowa z przewodniczącym Socjaldemokracji Polskiej Wojciechem Filemonowiczem.

Przewodniczący SDPL Wojciech Filemonowicz podczas obrad. / Fot. Stefania NajsarekJako kontrpropozycji dla projektu rządowego, można spodziewać się bardziej przyjaznych dla kieszeni studenckich regulacji?
Tak, zdecydowanie. Propozycje nasze kierujemy nie tylko do studentów, dotyczą one także perspektywicznie widzianego interesu państwa i społeczeństwa. W sytuacji trwającego światowego kryzysu, który na szczęście Polskę ledwie musnął, mamy szansę wystartować z dobrej pozycji, zmniejszyć dystans cywilizacyjny i odbudować prestiż kraju. Sukces jest możliwy pod warunkiem, że społeczeństwo nasze poziomem wykształcenia dorówna konkurentom. Dlatego za priorytetowe zadanie rządu, uważamy inwestycje w edukację.

Postulat nie pozbawiony racji. Nasza cywilizacja od lat nastawiona jest na drenaż mózgów.
Choć w Polsce studiuje około 2 mln osób, to wciąż zbyt mało, a zakładamy skok cywilizacyjny.

Właśnie, dlatego ideą Pakietu jest wszechstronne wsparcie osób podejmujących studia oraz zmiana zasad funkcjonowania szkół wyższych, czyli zmiana polityki państwa w tej materii.
Przede wszystkim, należy uporządkować wszystkie akty normatywne dotyczące szkolnictwa wyższego oraz te, traktujące o statusie studenta. Ujednolicenie tych ostatnich, powinno nastąpić w drodze ustawy i mieć formułę swego rodzaju konstytucji określającej prawa i obowiązki wszystkich studentów.

Ponadto, opowiadamy się za utrzymaniem bezpłatnych studiów dziennych na uczelniach publicznych, także na drugim i trzecim kierunku nauki. Postulujemy wprowadzenie koszyka świadczeń bezpłatnych przez cały okres kształcenia i to należałoby do zadań uczelni.
Zdecydowanie jesteśmy za wprowadzeniem naboru na bezpłatne studia doktoranckie w drodze konkursu, jako sprawiedliwego kwalifikatora dla osób ubiegających się.

Powiem, że to zmiany rewolucyjne. Tak przyjazne warunki niewątpliwie spowodowałyby wzrost zainteresowania zdobywaniem wiedzy, a zarazem skorelowane byłoby z interesem państwa dążącego do modernizacji i rozwoju gospodarki.
Tak to widzimy. Ale to nie wszystko. Student powinien mieć godne warunki do nauki – musi gdzieś mieszkać. Proponujemy ustanowienie rządowego programu wspierającego rozbudowę akademików lub rozwój zastępczych form taniego zakwaterowania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dobrze jest też wysyłać linki do :
PAP MEDIA // newsroom@pap.pl
Oraz w moim przypadku na media regionalne :
PAP Szczecin// szczecin@pap.com.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Weszło nie to co chciałem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja zastanawiam się jak ten temat rozkręcić ? Rangą przewyższa wielokrotnie mój temat : " Recykling po nowogardzku ", chociaż ten mój uważałem za istotny w dziedzinie funkcjonowania Rzeczypospolitej Polskiej.
Po prostu możemy wszyscy zamieszczać do tego artykułu link i może okazać się że efekt będzie piorunujący. Dla przykładu powiem.
Wczoraj rozesłałem listownie link poprzez pocztę e-mail do artykułu : " Recykling po nowogardzku " z żądaniem potwierdzenia odbioru korespondencji. Link był wstępnie opisany bo przeważnie linki są kasowane i ludzie bagatelizują. Został wysłany do biura prezydenta, wszystkie kluby poselskie, instytucje związane z tym tematem, samorządy sąsiadujące z obiektem i wielu wpływowych osobistości. Efekt ?
Jeszcze wczoraj wieczorem otrzymałem odpowiedź z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie. Kto zadał sobie tyle trudu żeby mnie uspokoić ? Może uda mnie się ten list skopiować albo załączyć link ? Zaraz zobaczę.
<a href="TU WKLEJ ADRES ODNOŚNIKA">TU WPISZ TEKST WIDZIANY PRZEZ INNYCH</a> Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie w załączeniu przesyła skan pisma dot. kontroli PUH Węglostal w Nowogardzie.

E.Brocka-sekretarka----- Original Message ----- From: "Sekretariat 2" <wios@wios.szczecin.pl>
To: "sekretariat_1" <wios@wios.szczecin.pl>
Sent: Tuesday, November 24, 2009 11:20 AM


Ten e-mail był wysłany z "RNPE308FF"(Aficio MP C2800).

Data skanowania: 24.11.2009 11:20:24 (+0100)
Zapytania do: ricohc2800@wios.szczecin.pl


__________ Informacja programu ESET NOD32 Antivirus, wersja bazy sygnatur wirusow 4631 (20091123) __________

Wiadomosc zostala sprawdzona przez program ESET NOD32 Antivirus.

http://www.eset.pl lub http://www.eset.com

Nie wiem dlaczego funkcja kopiuj jest zablokowana. Może przepiszę adres ? Oto i on :
"20091124112024307-2.pdf-FoxitReader2.3-[20091124112024307-2.pdf]
N r pisma : 20091124112024307-2 x


----- Original Message ----- From: "Sekretariat 2" <wios@wios.szczecin.pl>
To: "sekretariat_1" <wios@wios.szczecin.pl>
Sent: Tuesday, November 24, 2009 11:20 AM


Ten e-mail był wysłany z "RNPE308FF"(Aficio MP C2800).

Data skanowania: 24.11.2009 11:20:24 (+0100)
Zapytania do: ricohc2800@wios.szczecin.pl


__________ Informacja programu ESET NOD32 Antivirus, wersja bazy sygnatur wirusow 4631 (20091123) __________

Wiadomosc zostala sprawdzona przez program ESET NOD32 Antivirus.

http://www.eset.pl lub http://www.eset.com

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, do reperowania obuwia nie potrzeba fakultetów, wystarczy szkoła zasadnicza.
Propozycje SDPL dotyczą osób pragnących studiować; oni to zdolni są tworzyć wartości
intelektualne. Rozumiem, że żartowałaś :))

Marku, przewodniczący mówi też "... stawiamy na ludzi, którzy weszli w świadome życie po przełomie 1989 roku, jednakże nie zapominając o ludziach starszych, którym zawdzięczamy powojenny dorobek Polski". My, możemy młodym służyć doświadczeniem - przecież masz je ogromne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A kto będzie szwecem? Czy kształci się jeszcze takowych? ;))
Ważna sprawa .
Dobrze , że jest przedmiotem rozmów i debat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.11.2009 17:06

Bardzo sympatyczny, optymistyczny w swej wymowie wywiad; zgrabny, profesjonalny w każdym calu! Jak zawsze czytam wszystko, co piszesz z wielką przyjemnością! Tylko który polityk nie jest optymistą przed otrzymaniem kredytu zaufania od społeczeństwa?... Od lewa do prawa - toczy się zabawa.... I wszyscy stawiają na "młodą generację"..... A my to już passe?....... :-)) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.