Facebook Google+ Twitter

Pakiety medyczne mogą podrożeć. Wchodzi w życie ustawa o VAT

Jeśli obecnie firma płaci za pakiet medyczny 100 złotych miesięcznie, to od 1 lutego może kosztować już 123 złote. Wszystko dlatego, że w życie wejdzie nowelizacja ustawy o podatku VAT.

 / Fot. Reytan, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Karetkapogotowia.jpg&filetimestamp=20060302195244, właśnośc publicznaZ tzw. pakietów medycznych korzysta w Polsce ok. 1,5 mln osób. Dotychczas firmy, które gwarantowały je pracownikom nie musiały płacić od tej usługi podatku VAT. Od 1 lutego może się to jednak zmienić. Pracodawca, będzie musiał do pakietu dopłacić 23 procent podatku, nie mogąc przerzucić tej kwoty na pracownika. Tomasz Grunwald z jednej z firm doradczych twierdzi, że oferowanie pakietów medycznych może stać się nieopłacalne.

Pierwsza nowelizacja ustawy o VAT obowiązuje od 1 stycznia. Określiła ona zasady zwolnienia z podatku świadczeń medycznych. Wszelkie usługi, które służą profilaktyce i ratowaniu zdrowia pozostaną bez VAT. Wg Romana Namysłowskiego z firmy doradczej, po 1 lutego nie będzie natomiast podstawy zwolnienia z VAT pakietów przekazywanych pracownikom.

Część ekspertów bagatelizuje jednak problem, bo choć przepisy budzą wątpliwości i powinny zostać doprecyzowane, to jest wiele argumentów przemawiających za dalszym stosowaniem zwolnień z VAT pakietów medycznych. Z pewnością podatek nie będzie doliczany do opłacanych przez firmy świadczeń z zakresu medycyny pracy, np. badań okresowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

grzegorznaas1165
 • grzegorznaas1165
 • 04.01.2011 18:16

Psiocza emeryci ,ze rzad zabiera ,a lataja z kasa do ksiezy i rydzyka jakby mieli nadmiar

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kosmala
 • Kosmala
 • 04.01.2011 16:07

Wyższy VAT i całe zamieszanie po wyroku NSA (że niby pakiet medyczny to przychód pracownika do opodatkowania za 5 lat wstecz) wyniszczają prywatne kliniki.

Na Favore.pl
http://www.favore.pl/cat201230_abonament-medyczny.html są pakiety po 40 czy 50 zł tylko co za to pracownik może dostać - chyba tylko receptę. Owszem są abonamenty dużo droższe, ale te podatki zniechęcają firmy do zakupu.

Skutek. Zostajemy przy niewydolnym NFZ i jej niby opiece medycznej. O kolejkach nie wspomnę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
krzysiek
 • krzysiek
 • 04.01.2011 14:25

a to wszystko to "by żyło się lepiej", ale uwaga: nasze komentrze nie są zgodne z "zgoda buduje"... :(

PS z całym szacynkiem, ja mówiłem, że dwóch GENERALNYCH HISTORYKÓW (Tusk i Komorowski) bez wiedzy i doświadczenia z ekonomii, finansów i całej reszty nic dobrego nie wniosą! Patrzmy kogo wybieramy, a nie jak pięknie mówi!

Komentarz został ukrytyrozwiń
NONAME
 • NONAME
 • 04.01.2011 14:13

Racja jest taka że każdy się boi odezwać dopiero po wszystkim jesteście mądrzy dlaczego nie działacie wcześniej przeciwko dopiero jak coś się zmieni każdy od razu musi dodać swoje dwa grosze

Komentarz został ukrytyrozwiń

czasami tak myślę czy ta doskonale prosperująca "instytucja" jak nasz polski rząd swoimi decyzjami po prostu nie chce nas przekonać do tego że jednak sprytne złodziejstwo jest nie tyle opłacalne co nawet KONIECZNE.

Komentarz został ukrytyrozwiń
65 LETNIA KUJAWIANKA
 • 65 LETNIA KUJAWIANKA
 • 04.01.2011 11:41

TO PRAWDA PREMIER NAS OSZUKAŁ I EMERYT JEST BIEDNY ŻYCZĘ NASZEMU RZĄDOWI BY MU ZABRAKŁO PO OPŁACENIU ŚWIADCZEŃ NA CHLEB I TO SUCHY ZA 1200ZŁ MIESIĘCZNIE NIECH PREMIER GOSPODARUJE W SWOIM DOMU

Komentarz został ukrytyrozwiń
ELKA EMERYTKA
 • ELKA EMERYTKA
 • 04.01.2011 11:35

BACA MA RACJĘ RZĄD NAS OSZUKUJE NA KAŻDYM POLU DZIAŁANIA PODWYŻKI PALIW ENERGETYKI ŻYWNOŚCI PODWYŻKA VAT A EMERYTURY PODWYŻKA 2,4 PROC EMERYCIE ZDYCHAJ Z GŁODU I PRZESTAŃ SIĘ LECZYĆ TO PRĘDZEJ UMRZESZ I ZYSKI W ZUS BĘDĄ WIĘKSZE MIELIŚMY ŻYĆ GODNIE A WEGETUJEMY TO NAM ZAPEWNIŁ RZĄD

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dooobra Baca
 • Dooobra Baca
 • 04.01.2011 11:17

zapewniam Was że podrożeje WSZYSTKO co tylko jest przedmiotem lub usługą za który/która się płaci. Chociażby przez wzrost kosztów paliwa (to tylko mały w tym szczegół)
Najbardziej dziwi mnie jednak mentalność komentatorów naszej sytuacji gospodarczej. Wciąż tługą do łbów jak to Polakom z roku na rok żyje się lepiej. LUDZIE ! ROBIĄ Z NAS IDIOTÓW A MY SIĘ UŚMIECHAMY ! TAKA PRAWDA NIESTETY.
Przecież tak na dobrą sprawę od kilku dobrych lat rośnie tylko dług ! kto za to wszystko odpowie? przepraszać nas później będą za swoją nieudolność?

Komentarz został ukrytyrozwiń
grey
 • grey
 • 04.01.2011 11:00

Nie VAT winny tylko rząd i jego nieudolność. Ta nowo mowa opanowało wszystko.Nie Niemcy mordowali tylko faszyści i.t.d. w tym stylu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.