Facebook Google+ Twitter

Pakistan: Będą kolejne operacje przeciw talibom

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-17 18:17

Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari powiedział, iż obecna ofensywa armii przeciw talibom w Dolinie Swat to jedynie początek operacji mającej na celu oczyszczenie kraju z ekstremistów. - W dalszej kolejności siły rządowe rozpoczną działania na terytoriach plemiennych przy granicy z Afganistanem - zapowiedział Zardari.

Według komunikatu armii, siły rządowe zabiły do tej pory ponad tysiąc talibów w rejonie Doliny Swat. W walkach bierze udział około 15 tysięcy żołnierzy, którzy mają oczyścić teren z sił ekstremistów liczących od czterech do pięciu tysięcy ludzi.

Władze nadal wzywają ludność cywilną do opuszczania terenów opanowanych przez talibów po to, by armia mogła użyć w walkach lotnictwa oraz ciężkiej broni. Liczba uchodźców z Doliny Swat przekroczyła 800 tysięcy, ale nadal duże grupy cywilów pozostają na terenie starć.

W Islamabadzie odbyła się konferencja umiarkowanych przywódców muzułmańskich, którzy poparli obecne działania władz i stwierdzili, iż talibowie łamią wskazania religijne islamu. Według nich zamachy samobójcze oraz egzekucje poprzez ścięcie są sprzeczne z nauczaniem tej religii.

To jedna z pierwszych tak zdecydowanych wypowiedzi muzułmańskiej większości kraju, która nie wspiera działań ekstremistów. Do tej pory umiarkowana większość muzułmańska nie krytykowała otwarcie talibów i nie popierała jawnie działań sił rządowych. Eksperci przewidują, że operacja w Swacie może trwać nawet dwa miesiące. Działania na terytoriach granicznych z Afganistanem - jeszcze dłużej.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.