Facebook Google+ Twitter

Pakistan cierpi za grzechy wielkich mocarstw

Korzenie islamskiego ekstremizmu sięgają zimnowojennej potyczki między Związkiem Radzieckim a światem Zachodu. Talibowie to spuścizna dawnych czasów, a zdarzenia takie jak morderstwo geologa Piotra Stańczaka to tragiczna rzeczywistość w regionie.

Talibowie w Heracie / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Taliban-herat-2001.jpg&filetimestamp=20070106193545 Public DomainePani ambasador Pakistanu Seema Ilahi Baloch zapewniła na czwartkowym spotkaniu w ambasadzie, że jej rząd wspólnie z rządem Polski zrobił co mógł, by wyrwać Polaka z rąk porywaczy, a teraz zrobi wszystko, by odzyskać jego ciało. W Pakistanie przebywa obcecnie wiceszef polskiego MSZ Jacek Najder, który asystuje przy staraniach w odzyskaniu szczątków zamordowanego Polaka. Nie potwierdziła, że talibowie wysunęli żądania co do wydania zwłok: - To są jedynie spekulacje w mediach, oficjalnie nie otrzymaliśmy żadnych żądań. (...) Wiem, że przeszukiwane są miejsca, gdzie normalnie takie ciała się znajduje.

Interesująca była również odpowiedź na pytanie o to, czy planowana jest operacja pakistańskich sił specjalnych w celu ujęcia sprawców. - Nic mi nie wiadomo na ten temat. W tym pytaniu jest założenie, że wiemy kim są mordercy. To, że znamy grupę odpowiedzialną za to, nie oznacza, że możemy określić konkretnie go porwał i zamordował. - mówi. Warto przypomnieć, że po zabójstwie Piotra Stańczaka polscy politycy twierdzili, że znają personalia sprawców. Wyjątkowo nerwowo wypowiedział się minister sprawiedliwości Andrzej Czuma, który powiedział wprost, że "władza pakistańska sprzyja tym bandytom".

To, na co pani ambasador zwraca szczególną uwagę to koncentracja polskich i zagranicznych mediów na poszczególnych incydentach. Takie działanie może przesłonić istotę problemu. - To nie jest odosobniony przypadek, to część większego, bardziej złożonego problemu. Incydenty, takie jak przypadek pana Stańczaka zdarzały się w przeszłości i nikt nie wie, co może się jeszcze wydarzyć, ponieważ jest bardzo mocne powiązanie pomiędzy terroryzmem, ubóstwem, geopolityką regionu, a także tym, kto korzysta, a kto traci całościowo, a nie tylko w tym przypadku - mówi pani ambasador - Jeśli skoncentrujemy się na tym konkretnym przypadku to stracimy szersze spojrzenie, zapomnimy o tym skąd się wzięli Talibowie, jaka jest geneza tych wszystkich wydarzeń - podkreśla.

- My nie stworzyliśmy talibów. To zjawisko sięga 1979 roku, gdy sowiecka armia weszła do Afganistanu. To wtedy przebudziła się koncepcja dżihadu, a mudżahedini zostali sfinansowani i uzbrojeni przez państwa z różnych stron świata. Talibowie to drugie pokolenie mudżahedinów - wyjaśniła. Ciężko jest się z tym nie zgodzić. Podczas zimnej wojny modne było zwalczanie Rosjan cudzymi rękami i jak przekonaliśmy się w sierpniu zeszłego roku, moda ta nie mija.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bardzo to wszystko skomplikowane.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Podczas zimnej wojny modne było zwalczanie Rosjan cudzymi rękami i jak przekonaliśmy się w sierpniu zeszłego roku, moda ta nie mija." Jak się przekonujemy, takie działanie to broń obosieczna! Stworzono silnego smoka, który zwrócił się przeciwko swoim twórcom i dziś trudno go unicestwić! Miejmy nadzieję, że prezydent Obama zweryfikuje i zmieni podstępne i obłudne poczynania swoich poprzedników. Nie wydaje się, aby talibów można było pokonać orężem na ich terenie! Droga musi być inna i jak wynika z przebiegu ostatniej kampani wyborczej w USA, prezydent Obama wie, co należy robić, aby zaprowadzić pokój i cywilizowane formy życia w tym gorącym rejonie. Na przeszkodzie stanął globalny kryzys gospodarczy i finansowy, ale tę przeszkodę koniecznie trzeba pokonać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.