Facebook Google+ Twitter

Pakistan: Desant komandosów zabił 700 talibów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-12 12:35

Pakistańscy komandosi dokonali desantu w Dolinie Swat, w pobliżu głównych sił talibów kontrolujących znaczną część tego obszaru. W ciągu trwającej od kilku dni ofensywy skierowanej przeciw ekstremistom islamskim armia pakistańska zabiła ponad 700 talibów.

Pakistańscy komandosi użyli do desantu helikopterów. To pierwszy tego typu desant podczas obecnej ofensywy. Oddziały komandosów zajęły pozycje w sąsiedztwie głównej kwatery talibów, dowodzonych przez mułłę Fazlullaha.

Według przedstawicieli armii, w Swacie rozpoczęła się kolejna faza operacji, w trakcie której dojdzie do bezpośredniej konfrontacji sił rządowych z talibami.

Arshad Ali, analityk z Centrum Studiów Strategicznych w Islamabadzie, uważa, że zadaniem sił rządowych jest zwalczanie talibów, a władza nie powinna oczekiwać, iż zrobią to sami mieszkańcy.

Stolicę Swatu opuściło niemal 50 procent mieszkańców. Uciekinierzy z terenów objętych walkami szukają schronienia w kilkunastu obozach dla uchodźców. Przebywa w nich już prawie milion osób.

Władze w Islamabadzie apelują o międzynarodową pomoc dla uchodźców. Stany Zjednoczone zapowiedziały wsparcie humanitarne, Niemcy ogłosiły, iż Berlin przyznał już 600 tysięcy euro na pomoc humanitarną.

W połowie czerwca planowany jest szczyt Pakistan - Unia Europejska. Jednym z tematów szczytu będzie kwestia wsparcia dla pakistańskich uchodźców.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.