Facebook Google+ Twitter

Pakistan: Kolejne walki w Dolinie Swat

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-31 09:38

Co najmniej czterdziestu talibów zginęło w walkach z rządowymi siłami bezpieczeństwa w północno-zachodnim Pakistanie, przy granicy z Afganistanem. W dalszym ciągu trwa także operacja armii pakistańskiej w Dolinie Swat, odległej o niecałe dwieście kilometrów od stolicy kraju Islamabadu.

Po kilkugodzinnej wymianie ognia z talibami pakistańskie oddziały paramilitarne odparły atak ekstremistów na jedną z baz sił rządowych w Południowym Waziristanie. Rejon ten jest jedynie pod częściową kontrolą władz z Islamabadu i uważany jest za miejsce schronienia talibów walczących przeciw siłom NATO w Afganistanie. Stanowi część tak zwanych terytoriów plemiennych położonych przy granicy z tym krajem. Od wieków cieszył się swoistą autonomią i daleko posuniętą niezależnością od władz centralnych.

W ostatnich miesiącach dowództwo sił NATO operujących w Afganistanie nalega na Islamabad, by przystąpił na terytoriach plemiennych do zdecydowanej walki z talibami. Komentatorzy sądzą, iż obecna ofensywa sił rządowych w Dolinie Swat może być początkiem takiej właśnie operacji. Przedstawiciele pakistańskiej armii zapowiadają, iż operacja w Swacie zakończy się za dwa lub trzy dni i cały obszar wróci pod kontrolę Islamabadu.

Operacja w Swacie doprowadziła do powstania w Pakistanie ponad dwumilionowej rzeszy uchodźców. Jedynie około 160 tysięcy z nich przebywa w specjalnie przygotowanych obozach. Reszta szuka schronienia wśród krewnych lub ludzi gotowych przyjąć uciekinierów. Eksperci ostrzegają, iż pogarszająca się sytuacja uchodźców może doprowadzić do wybuchu potężnej fali niezadowolenia w społeczeństwie pakistańskim.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.