Facebook Google+ Twitter

Pakistan - prezydentem mąż zabitej w zamachu premier Butto

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-06 14:19

Asif Ali Zardari, wdowiec po zamordowanej w ubiegłym roku Benazir Bhutto i lider Pakistańskiej Partii Ludowej, został nowym prezydentem Pakistanu. Zardari otrzymał 482 głosy od elektorów dwuizbowego parlamentu krajowego oraz parlamentów czterech prowincji.

Zwolennicy Zardariego informację o zdobyciu przez niego 66 procent głosów w parlamencie krajowym przyjęli okrzykami radości. Największy sukces lider Pakistańskiej Partii Ludowej odniósł jednak w parlamencie Sindhu, gdzie zyskał 98 procent głosów. Wysokie 91procentowe poparcie zyskał w parlamencie Beludżystanu oraz 86 procent głosów w parlamencie Północno-Zachodniej Prowincji Granicznej. Najmniej głosów dali Zardariemu elektorzy parlamentu prowincji Pendżab. Pendżab jest tradycyjnie prowincją, w której najsilniejsza jest Liga Muzułmańska Nawaza Sharifa. W skali całego kraju Zardari zyskał 69- procentowe poparcie elektorów.

Komentując wynik dzisiejszych wyborów Rahman Malik, doradca premiera do spraw bezpieczeństwa stwierdził, że oznaczają one koniec dyktatury w kraju. Nie ma już rządów armii, są rządy cywilne. Głosował suwerenny parlament krajowy, głosowały parlamenty czterech prowincji, a to oznacza, że w kraju jest konsensus - dodał Rahman Malik.

Komentatorzy twierdzą, iż największym wyzwaniem dla nowego prezydenta będzie pogodzenie oczekiwań krajów zachodnich w sprawie zwalczania ekstremizmu islamskiego z niechęcią społeczeństwa Pakistanu do podjęcia z talibami zdecydowanej rozprawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.