Facebook Google+ Twitter

Pakistan prosi świat o pomoc

Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari oraz sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon, na wspólnej konferencji po wczorajszym spotkaniu, poprosili społeczność międzynarodową o zwiększenie pomocy dla dotkniętego powodziami narodu pakistańskiego.

20 milionów ludzi oczekuje na pomoc, której nie mogą zapewnić pakistańskie władze. / Fot. Abdul Majeed Goraya/IRIN, irinnews.org"Jestem tu, by wyrazić sympatię i solidarność narodów zjednoczonych z obywatelami Pakistanu oraz pakistańskim rządem" - powiedział Ban Ki-moon po spotkaniu z prezydentem Zardarim, po którym obaj udali się na inspekcję w najbardziej dotkniętych powodziom rejonach. Dodał także, że przyjechał do Pakistanu, aby wezwać społeczność międzynarodową, by jeszcze bardziej zaangażowała się w pomoc Pakistanowi.

Jak dotąd woda pozbawiła życia około półtora tysiąca osób, a kolejnych 20 mln ludzi zostało dotkniętych skutkami powodzi, z jakimi Pakistan zmaga się od kilku tygodni. Wielka woda przeszła już przez blisko 70 pakistańskich dystryktów, niszcząc po drodze ponad 700 tys. domów i mieszkań. Niekiedy całe wioski były dosłownie zmywane z powierzchni ziemi. W niektórych miejscach koryto rzeki ma szerokość 12 km.

Prezydent Zandari podziękował Ban Ki-moonowi za jego wkład w zbieranie funduszy, które będą mogły pomóc - dotkniętym żywiołem - Pakistańczykom. Do tej pory różne państwa i organizacje pozarządowe przekazały na ten cel ponad 400 mln dol., z czego około 10 proc. pochodzi z bezpośrednio z funduszy ONZ, które obiecało przekazać Pakistanowi kolejne 10 mln dol.

Jak podkreślił prezydent Zandari, w znacznym stopniu ucierpiała również pakistańska ekonomia, która już wcześniej nie była w najlepszej kondycji, ze względu na recesję oraz niestabilną sytuację wewnętrzną kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.