Facebook Google+ Twitter

Pakistan: Przewodniczący Sądu Najwyższego powrócił na stanowisko

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-24 12:16

W Islamabadzie rozpoczął po szesnastu miesiącach przerwy urzędowanie przewodniczący Sądu Najwyższego Iftikar Chaudry. W swym pierwszym wystąpieniu w gmachu Sądu Najwyższego Chaudry zaapelował o samooczyszczenie się środowiska prawniczego i podjęcie zdecydowanej walki z korupcją, która jest w tym środowisku problemem.

Chaudry został odsunięty od pełnienia funkcji sędziowskich wraz z kilkudziesięcioma innymi sędziami przez byłego prezydenta generała Perveza Musharrafa. Przywrócenia sędziego na stanowisko domagała się od miesięcy opozycja oraz środowisko prawnicze. Chaudry podkreślił, iż bez zwalczenia korupcji sądownictwo w Pakistanie nie uzyska należnej mu rangi.

Wystąpienie sędziego zbiegło się z problemami prawników na dużych obszarach północno-zachodniej Prowincji Granicznej, gdzie władze zgodziły się na wprowadzenie sądów islamskich. Według interpretacji islamistów zgoda władz oznacza jednocześnie likwidację na tych terenach sądownictwa świeckiego. W związku z tym setki prawników tracą tam możliwość pracy.

Podkreślają oni, że miejscowa ludność nie występuje w ich obronie, ponieważ skorumpowanie aparatu sądowniczego zniechęciło doń lokalne wspólnoty, które nie wierzą już w rzetelność i bezstronność sądów świeckich. Zdaniem komentatorów sądy islamskie zostały przyjęte w północno-zachodnim Pakistanie pozytywnie przez miejscowych mieszkańców, którzy wierzą, iż będą one sprawnie i uczciwie rozstrzygać spory oraz wymierzać sprawiedliwość.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.