Facebook Google+ Twitter

Pakistan: Przywódca talibów nie żyje

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-25 17:54

Pakistańska telewizja „Geo" poinformowała, iż przywódca miejscowych talibów Baitullah Mehsud zmarł w niedzielę w wyniku obrażeń poniesionych podczas nalotu przeprowadzonego na dom jego teścia w Południowym Waziristanie 5 sierpnia.

Od czasu nalotu Mehsud był nieprzytomny i zmarł nie odzyskawszy świadomości.
Pakistańska stacja telewizyjna powołuje się na informacje przekazane przez jednego z komendantów talibańskich Hakimullaha Mehsuda. Jest on uważany za możliwego następcę Baitullaha Mehsuda, choć ostateczne decyzje talibowie mają podjąć w ciągu najbliższych dni.

W Pakistanie coraz częściej mówi się o możliwym konflikcie pomiędzy komendantami polowymi rywalizującymi o przejęcie kontroli nad ruchem talibów. Sami talibowie zaprzeczają tym doniesieniom i twierdzą, iż ich ruch pozostaje nadal zjednoczony, a setki potencjalnych zamachowców samobójców czekają na rozkazy.

Część komentatorów w Pakistanie uważa, iż potwierdzona dziś śmierć Mehsuda może zmienić kierunek działań ekstremistów. Ich zdaniem mogą oni w większym stopniu zacząć atakować cele na terenie Afganistanu ograniczając akcje zbrojne i zamachy przeprowadzane na terytorium Pakistanu.

Baitullah Mehsud znany był z wrogości wobec obecnych władz w Islamabadzie i zapowiadał przejęcie kontroli nad krajem przez talibów. Władze oskarżały go o organizację zamachu na byłą premier Pakistanu Benazir Bhutto.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.