Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33650 miejsce

Pakistan śmiertelnym zagrożeniem dla świata

Sekretarz Stanu USA Hilary Clinton, przed komisją spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, wyraziła obawę przed możliwością obalenia rządu Pakistanu, dysponującego bronią jądrową. Sukcesy talibów przybliżyły ich strefę wpływów do Islamabadu.

Islamabad - Stolica Pakistanu / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b2/Bird_eye_view_of_Islamabad.jpegHilary Clinton stwierdziła, że nie wolno bagatelizować nasilającego się zagrożenia dla obecnego rządu Pakistanu jakim jest poszerzająca się strefa wpływów luźnych grup terrorystycznych, która sięga już terenów położonych o kilka godzin od Islamabadu. Brak zdecydowanej reakcji ze strony najwyższych władz cywilnych i wojskowych Pakistanu budzić musi szczególne zaniepokojenie. Talibowie w ostatnim czasie przejęli kontrolę nad okręgiem Buner w Północno-Zachodniej Prowincji Pogranicznej. Wcześniej islamiści opanowali sąsiednią dolinę Swat i stało się to praktycznie za zgodą rządu Pakistanu. Licząc na złożenie broni przez terrorystów islamskich wprowadzono tam prawo szariatu. Talibowie jednak nie rozbroili się, łamiąc tym samym porozumienie zawarte z rządem.

Już półtora miesiąca temu grupa doradcza Atlantic Council ostrzegała, że w Pakistanie może dojść do upadku rządu. Stanowisko to podzieliła też senacka komisja do spraw zagranicznych. Zdaniem senatorów zachodzi natychmiastowa potrzeba uchwalenia przez Kongres aktu o wzmożonym partnerstwie z Pakistanem, który przewidywałby przekazanie z budżetu USA rządowi w Islamabadzie w ciągu najbliższych 5 lat kwoty 7,5 mld dolarów. Jednakże eksperci w sprawach międzynarodowych uznali takie rozwiązanie za mające nikłe szanse na sukces. Najbardziej potrzebny jest rozwój na pograniczu Pakistanu z Afganistanem, jednakże władze w Islamabadzie nie sprawuję w tej strefie obecnie żadnej kontroli. W tej sytuacji znaczną część pomocy po prostu zżarłaby wszechobecna w Pakistanie korupcja.

Źródło: wiadomosci.goniec.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 12.05.2009 19:20

Panie Bogusławie, (+) za wiadomość , ale nie dam, pani Stefanio ucinać jeszcze autorowi niczego i tylko za to, że informuje nas.
Wydaje mi się, moi drodzy że pani Marta w ocenie konsekwencji Crusaders jest najbliższa prawdy, a p. Marek, że o.coś chodz ..czyżby nowy poligon? ..Może zdążymy choć.. odpukać!?
..... z NY sprawa na pewno wygląda inaczej, śliczna pani Moniko, i jeżeli - wg pana londynskiego experta Garetha Price`a (z podanego w artykule linku), mimo tylu lat tam obecności przyjaciół, "władze w Islamabadzie nie sprawują w tej strefie (na pograniczu z Afganistanem) obecnie żadnej kontroli" - nie jest przypadkiem za późno nie tylko na pomoc w schowaniu przed talibami broni atomowej, ale nawet na szukanie chemicznej?
Jedno pewne, choć to oczywiście rzecz gustu, ale dla mnie pani Clinton jest przystojniejsza niż Dick Chenney...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • M M
  • 12.05.2009 17:40

Hilary Clinton - Jastrząb w szpilkach:
http://prestigemagazine.com.pl/w-aktualnym-numerze/23-nr-2-22-2009/58-hilary-clinton-jastrzb-w-szpilkach.html

Źródło: Prestige Magazine

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.04.2009 21:44

Gdy nie bardzo rozumiemy o co w tym wszystkim chodzi - to zawsze chodzi o KOSMICZNE pieniądze i zyski wielkich magnatów, władców korporacji, którzy sterują poczynaniami polityków. Niestety, taka jest "moralność" tego świata, w którym nikt nie zwraca uwagi na zawsze "przypadkowych" ludzi. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest jakaś schizofrenia - Stany Zjednoczone głaszczą po główce naszpikowany talibami Pakistan, krzyczą o łamaniu praw człowieka w Iranie, a zarazem pozostają w jak najlepszych stosunkach z wahhabicką Arabią Saudyjską. A jakieś cztery lata temu "Washington Post" donosił, że tamtejsi duchowni islamscy udzielili błogosławieństwa na użycie przez terrorystów broni jądrowej w walce z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi.
Ale co tam ja, głupia kobitka, wiem o polityce:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tego, co słyszałam w wiadomościach, talibowie zbliżyli się do Islamabadu już na odległość około 25 km.? Oni nie mają szacunku dla ludzi, dla życia. Kilka lat temu wysadzali niepowtarzalne pomniki mimo sprzeciwów całego świata. Jeżeli będą mieli w swoich rękach broń jądrową, to czemu nie mieliby wysadzić ludzkości? Oczywiście jak zawsze w imię wyższych, bo "boskich" celów!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.04.2009 19:58

Banie Bogusiu, tylko spokojnie, tylko spokojnie, nie panikujmy. Jednak szczątki polskiego inżyniera oddali. To przejaw cywilizacji Talibów! Lecz nie jest to cywilizacja śródziemnomorska, to pewne. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydawało się, że większym zagrożeniem może być Iran lub Afganistan, a tu proszę, jaka niespodzianka i to ze strony kraju do tej pory uchodzącego za ostoję stabilizacji w regionie. Lepiej sobie nawet nie wyobrażać, że władzę w Pakistanie wraz z dostępem do broni jądrowej mieliby przejąć talibowie. Do tego po prostu nie wolno dopuścić! I to za żadną cenę! Posłańców z tego rodzaju wieściami nie skracajmy o głowę - dzięki nim dowiadujemy się w porę, co w trawie piszczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

michaal01, tak, pomoc za bezpieczeństwo; bo to jeszcze pokojowe działania.
Przemoc, działania militarne, zwłaszcza w krajach islamskich, nie przynoszą dobrych skutków.
A kraj to większy od Iraku, .... i wyposażony w broń nuklearną ....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zatrważające wieści!

Panie Bogusiu, nie obawia się Pan je przynosić? - wiadomo z historii, że posłańców z tego rodzaju wieściami skracano o głowę....
Szkoda byłoby stracić takiego Autora :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

pomoc za bezpieczeństwo? dosyc dziwna strategia jak na tak duże państwo jakim są stany zjednoczone

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.