Facebook Google+ Twitter

Pakistan: Talibowie, którzy zabili Polaka chcieli okupu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-10 14:11

Talibowie, którzy zabili Polaka domagali się za niego 500 tysięcy dolarów okupu. Tak twierdzą pakistańscy rozmówcy Polskiego Radia, którzy kontaktowali się z negocjatorami.

W oficjalnym oświadczeniu, które ukazało się na kilka dni przed egzekucją inżyniera, porywacze twierdzili, że nie chcą pieniędzy, ale wypuszczenia swoich współtowarzyszy z więzień. Pakistański dziennikarz lokalnego wydania "Newsweeka" Sami Yousafzai twierdzi jednak, że talibowie byli zainteresowani okupem.

"Polscy dyplomaci zatrudnili członków miejscowej starszyzny plemiennej. To właśnie oni zorganizowali sieć połączeń dzięki którym można było skontaktować się z porywaczami. W pewnym momencie talibowie zażądali 500 tysięcy dolarów. Polacy powiedzieli, że mogą dać 200 tysięcy. Wtedy negocjacje de facto się zakończyły" - relacjonuje Yousafzai w rozmowie z Polskim Radiem. Sami Yousafazai dodaje, że pakistański rząd nie był poddany wystarczającej presji. Równocześnie jednak przyznaje, że polski rząd nie mógł w tej sprawie wywierać większego nacisku niż to miało miejsce.

Według źródeł Polskiego Radia, porywacze wiedzieli, że polskie wojska stacjonują w sąsiednim Afganistanie. To właśnie dlatego w czasie nagrywania taśmy z egzekucją inżyniera, kazali mu zaapelować o wycofanie wojsk z Afganistanu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.