Facebook Google+ Twitter

Pakistan: W walkach z talibami zginęło 55 ekstremistów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-09 19:59

W Pakistanie, w wyniku całodziennych walk z talibami zginęło 55 ekstremistów. Starcia koncentrują się na terenie Doliny Swat.

W akcji bojowej udział biorą śmigłowce oraz artyleria i czołgi. Od chwili rozpoczęcia operacji przed dwoma dniami armia zabiła w tym regionie blisko 200 talibów. W większości byli to obywatele Pakistanu, ale wśród zabitych są także Tadżycy i Uzbecy.

Mimo aktywności wojsk rządowych, znaczne obszary Doliny pozostają nadal pod kontrolą ekstremistów. Liczbę talibów działających w Swacie ocenia się na 5 tysięcy.

Premier Pakistanu Yousuf Raza Gilani zapowiedział, że działania zbrojne będą kontynuowane aż do całkowitego rozbicia oddziałów islamskich radykałów. Z kolei prezydent kraju Asif Ali Zardari nie wykluczył skierowania kolejnych oddziałów do walki z ekstremistami. Oddziały te miałyby być wycofane z rejonu granicy z Indiami i przemieszczone w głąb kraju. Eksperci uważają, że to efekt nacisków Waszyngtonu, który próbuje od pewnego czasu skłonić Islamabad do takiego kroku i przekonuje, iż Indie nie zagrażają Pakistanowi.

W wyniku ofensywy rośnie liczba uciekinierów z terenu objętego walkami. Przedstawiciele organizacji humanitarnych alarmują, iż sytuacja w obozach dla uchodźców staje się coraz trudniejsza. Przebywa w nich już niemal 800 tysięcy ludzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.