Facebook Google+ Twitter

Pakistan: Władza odeszła od zasad porozumienia z Talibami?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-10 07:40

W pakistańskiej Dolinie Swat uzbrojeni talibowie powrócili do patrolowania dróg i kontrolowania ulic miast i miasteczek. To reakcja na oświadczenie jednego z umiarkowanych przywódców islamskich, który stwierdził, iż władze Pakistanu nie wypełniają warunków porozumienia, na mocy którego w zachodniej części kraju miało zacząć obowiązywać prawo islamskie.

Porozumienie zwarto w lutym tego roku. Na jego mocy armia pakistańska przerwała działania skierowane przeciw ekstremistom, władze zgodziły się na wprowadzenie w regionie prawa koranicznego, a talibowie mieli zaprzestać atakowania obiektów administracji państwowej oraz posterunków policji i wojska.

Twórca porozumienia Maulana Sufi Mohammad pozostawał do wczoraj w Dolinie Swat i obserwował na miejscu realizację umowy. Zgodnie ze swym oświadczeniem postanowił jednak wycofać się z doliny, ponieważ, jego zdaniem, władze w Islamabadzie nie wypełniają warunków umowy i hamują wprowadzenie w życie prawa islamskiego na znacznym obszarze północno-zachodniego Pakistanu. Oznacza to jego zdaniem zerwanie porozumienia.

Sufi zapowiedział, że za następstwa załamania się umowy z talibami odpowiedzialność ponoszą władze kraju. Porozumienie z talibami było krytykowane między innymi przez Stany Zjednoczone oraz Indie. W Waszyngtonie i New Delhi twierdzono, iż umocni ono wpływy talibów w Pakistanie.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.