Facebook Google+ Twitter

Pakistan zawarł z Iranem porozumienie gazowe

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-28 16:26

W Islamabadzie poinformowano, że rozmowy pomiędzy Pakistanem i Iranem w sprawie budowy gazociągu łączącego oba kraje zostały zakończone. Wiadomość tę podano podczas wizyty prezydenta Iranu Mahmouda Ahmadinejada (Mahmuda Ahmadinżada) w Pakistanie.

Na budowę gazociągu niechętnie patrzą Stany Zjednoczone, przeciwne zawieraniu porozumień handlowych z Iranem. Ostateczne porozumienie o budowie gazociągu zostanie podpisane wkrótce w Teheranie - poinformowali prezydenci obu krajów. Jednocześnie Iran odniósł się przychylnie do propozycji przedłużenia gazociągu z terytorium Pakistanu do Chin, wzdłuż słynnej drogi przecinającej Himalaje-Karakorum.

Propozycję tę zgłosił prezydent Pervez Musharraf podczas swej niedawnej wizyty w Chinach. Obaj prezydenci rozmawiali także o sytuacji w Afganistanie. Uznali, że Pakistan i Iran jako sąsiedzi Afganistanu, powinny odegrać większą rolę w rozwiązywaniu problemów tego kraju. Prezydenci obu krajów zapowiedzieli też, że zamierzają intensyfikować współpracę regionalną.

Obserwatorzy zauważają, iż coraz wyraźniejszych kształtów nabiera ostatnio współpraca pomiędzy Iranem, Pakistanem i Chinami. Po wizycie w Pakistanie prezydent Iranu odwiedzi jutro stolicę Indii - New Delhi. Według zapowiedzi głównym tematem rozmów będzie kwestia udziału Indii w budowie irańsko-pakistańskiego gazociągu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.