Facebook Google+ Twitter

Pakt z diabłem

"Parnassus. Człowiek, który oszukał diabła" to film, który pod przykrywką baśni pokazuje prawdę ludzkich dusz.

 / Fot. plakat z filmuFilm "Parnassus. Człowiek, który oszukał diabła" to najnowsze dzieło wyreżyserowane przez Terry’ego Gilliama. Jest to film, który pobudza wyobraźnię i zmusza do myślenia.

 / Fot. kadr z filmuFabuła filmu oparta jest na znanym w kulturze motywie faustowskim. Główny bohater filmu, Doktor Parnassus, podobnie jak Faust, zaprzedaje swoją duszę diabłu w zamian za wieczne życie. Od tamtej pory diabeł kusił Parnassusa jeszcze wielokrotnie, tocząc z nim nieustanną grę. W pewnym momencie swojego życia w zamian za odzyskaną młodość Parnassus zmuszony był zobowiązać się, że odda diabłu swoją córkę w dniu jej 16. urodzin. Właściwa akcja filmu obejmuje kilka dni dzielących Valentinę od przejścia w ręce diabła. Ojciec za wszelką cenę nie chce utracić ukochanej córki i jest w stanie przyjąć każde wyzwanie. Diabeł daje mu więc jeszcze jedną szansę. W jaki sposób Parnassus będzie musiał sprostać zadaniu postawionemu przez diabła? Czy mu się to uda? Tego nie będę zdradzać, aby nie psuć przyjemności z oglądania filmu.

W filmie można wyróżnić trzy światy, które chociaż przeplatają się ze sobą, są zupełnie różne. Pierwszym z nich jest Londyn XXI wieku, w którym swoje występy przedstawia Imaginarium Parnassusa i jego świty. Z tego świata pochodzą widzowie przedstawień czy dołączający w pewnym momencie do grupy tajemniczy Tony. Parnassus ze swoją córką, Antonio oraz karzeł Percy, chociaż żyją we współczesności, tworzą w niej swoją odrębną rzeczywistość. Wóz, w którym mieszkają, ciągnięty przez konie czy ich stroje nie przystają do nowoczesnego miasta w jakim żyją. Trzecim światem jest wreszcie świat znajdujący się po drugiej stronie magicznego lustra, czyli głębia naszego (albo Parnassusa) umysłu. Mamy tutaj do czynienia z barwnymi, fantastycznymi obrazami, jak ogromne elementy biżuterii, drabiny do nieba, dziwne stwory czy chmury lub liście, na których można się poruszać. Kreacja tej rzeczywistości przypomina ekspresjonistyczne obrazy przedstawiające oniryczne wizje.

 / Fot. kadr z filmuZ pomocą umysłu Doktora Parnassusa można wejść w głąb swojego umysłu i dotrzeć do ukrytych w podświadomości marzeń. Świat po drugiej stronie ukazuje nasze prawdziwe pragnienia w bardzo obrazowy sposób. Mały chłopiec trafia do krainy wypełnionej słodyczami, bogata i pusta kobieta zostaje otoczona przez wspaniałą biżuterię, zaś rządny sławy Tony ma okazję wspinać się po drabinie do chmur sukcesu i sławy. Zgodnie z freudowską teorią podświadomość zachowuje nasze najskrytsze marzenia, które często boimy się pokazać na jawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.