Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4468 miejsce

Pałac Izraela Poznańskiego w Łodzi [Zdjęcia]

Muzeum Miasta Łodzi znajduje się w dawnym pałacu łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego. Tutaj znajdują się ekspozycje związane z historią miasta, w powiązaniu z wielkim przemysłem i światem kultury.

1 z 13 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Legendarna brama wejściowa do imperium Poznańskiego. Fot. A.Wiosna
Legendarna brama wejściowa do imperium Poznańskiego. Fot. A.Wiosna

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

I ja byłam i oglądałam. Było to chyba 8 lat temu. B. mile zaskoczona
bo zawsze słyszałam, że Łódz jest brzydka i nie ciekawa. Bardzo ciekawy reportaż. Jak zawsze u u p. Andrzeja

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to zna Pan famuły jak własną kieszeń - Panie Andrzeju. I okolice też. Mnie zaimponował ten piękny hotel, przerobiony z przędzalni przy ul. Ogrodowej. "Imperium" Manufaktura to oczywiście teraz wizytówka Łodzi. Nie może się, niestety, doczekać rewitalizacji np. jeszcze większe imperium fabrykanckie Gayera i Gromama na Księżym Młynie i okolicach. A jest to perełka architektury post industrialnej na skalę europejską. Byłam tam w niedzielę. Żal serce ściska, że o potrzebie rewitalizacji Księżego Młyna ciągle się w Łodzi dyskutuje, ale niewiele się robi. Pozdrawiam.
Acha! Budowla, w której jest Muzeum Sztuki (róg Więckowskiego i Gdańskiej) to także były pałac Poznańskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem na tej ulicy w 1986 roku. Miałem mieszane uczucia. Na szczęście zostało to uratowane. A ile w Polsce mamy takiej klasy zabytków?! Codziennie jakieś odchodzą w niepamięć bezpowrotnie: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mieszkałem kilka lat w w famułach róg Gdańskiej i Ogrodowej-Ogrodowa 26. Są też jeszcze inne pałace Poznańskiego np. budynek w którym obecnie mieści się Akademia Muzyczna, a który został wybudowany dla syna przemysłowca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak. Pałac Izraela Poznańskiego to tylko część byłego imperium tego króla bawełny. Obok, wzdłuż ul. Ogrodowej są domy, w których mieszkali robotnicy, czyli tzw. famuły. Na przeciwko bramy była kiedyś stołówka dla robotników, potem było w niej kino, a teraz jest Biedronka. Za tym budynkiem jest najstarszy w Łodzi kościół. Tak. To było prawdziwe imperium wielkoprzemysłowej Łodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nowoczesny, przekrojowy profil ekspozycji. Takie muzea chce się odwiedzać. W tej dziedzinie mamy mało dobrych fachowców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.