Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2127 miejsce

Pałac Moszna

Sprawia wrażenie starszego niż jest w rzeczywistości, a wrażenie to potęgują jeszcze liczne stare dęby i inne drzewa, które tak na oko mają więcej niż trzysta lat.

Tajemniczy, fantastyczny, bajkowy i niezwykły, takich przymiotników używają ci, którzy widzą go po raz pierwszy. Wznosi się na uboczu na zachód od Krapkowic.
pałac / Fot. fot. Artur Sobiecki
Sprawia wrażenie starszego niż jest w rzeczywistości, a wrażenie to potęgują jeszcze liczne stare dęby i inne drzewa, które tak na oko mają więcej niż trzysta lat.
park / Fot. fot. Artur Sobiecki
W rzeczywistości najbardziej reprezentacyjne wschodnie skrzydło rezydencji wraz z tymi wszystkimi efektownymi wieżami – jedna z nich pełni rolę wieży ciśnień – powstało dopiero w 1900 roku. Zafundował je sobie potentat przemysłowy, a musiało go to sporo kosztować. W samo zwożenie materiału musiały być zaangażowane setki ludzi, nie było przecież wtedy ciężarówek, a budowa postępowała tak szybko, że okoliczni wieśniacy podobno podejrzewali bogacza o koszachty z diabłem.
pałac / Fot. fot. Artur Sobiecki
Sam park jest istotnie stary, bo pałac tyle że dużo skromniejszy istniał w tym miejscu już XVII wieku, zajmował znacznie mniejszą powierzchnię niż obecnie, bo zachodnie, skromniejsze od wschodniego skrzydło powstało dopiero po 1912 roku.
Pałac szczęśliwie przetrwał wojnę i wyzwolenie, stacjonujący w nim żołnierze radzieccy rozkradli wprawdzie wyposażenie i wywieźli wszystkie zgromadzone w nim obrazy i rzeźby ale na przykład wspaniałe schody z drzewna sandałowego zostały i dzisiaj cieszą oczy.
schody / Fot. fot. Artur Sobiecki

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: pałac


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A są z nim związane jakieś ciekawe historie czy legendy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.