Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

200 miejsce

Pałac w Bałtowie wrócił do rodziny Druckich - Lubeckich

Na początku lipca 2014 roku pałac książęcej rodziny Druckich - Lubeckich w Bałtowie wrócił po 70 latach do prawowitych spadkobierców tego rodu zasłużonego dla historii tej miejscowości i Polski. Szkoda, że tak późno.

1 z 15 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Wieś Bałtów leży 12 kilometrów na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego. Prawdopodobnie istniała już w XI wieku, pisał o niej Jan Długosz w swoich "Kronikach". Fot. Krzysztof Krzak
Wieś Bałtów leży 12 kilometrów na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego. Prawdopodobnie istniała już w XI wieku, pisał o niej Jan Długosz w swoich "Kronikach". Fot. Krzysztof Krzak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Pałac w Bałtowie, a raczej jego ruina powrócił do potomków rodu, po latach utrudnień stawianych przez gminę, która z uporem godnym maniaka usiłowała go sprzedać (nie potrafiąc nawet zabezpieczyć - kradzież lwów kamiennych). W istocie pozbyła się tego, co sama zniszczyła swoją polityką zaniechania po 1990 roku. Pałac był zawsze częścią majątku, który go utrzymywał. Druccy-Lubeccy, a raczej potomkowie ich po kądzieli (księżniczki Druckie-Lubeckie z potomstwem) nie mają na dziś realnych możliwości przywrócenia jego blasku. Choćby takich jak Popielowie z Kurozwęk. Nad tego rodzaj pseudo reprywatyzacją ciąży przykład Kruszyny zwróconej Lubomirskim i po latach dalszej degradacji odsprzedanej osobie trzeciej, która odbudowała zabytek. Nie każdy ma bowiem tyle samozaparcia, jak rodzina hr. Ostrowskich z Korczewa (Harrisów), która odkupiła swoja niewielką część majątku od gminy.

Realne szanse odbudowy rezydencji ziemiańskich istniały zaraz w latach 1989-1990 kiedy były one w niezłym stanie. Później władze gminne nie dbały o zabytki, z których znaczna część zniszczała. Ale i potomkowie ziemian (poza nielicznymi wyjątkami http://lenczewski.com.pl/honor.html) nie potrafili się zjednoczyć i wówczas zażądać zwrotu nie rozparcelowanych resztówek i jeszcze nie zrujnowanych do szczętu dworów i pałaców. W efekcie mamy sytuację, kiedy władze oddają to, co już jest ruiną. I to po długotrwałej batalii sądowej. Nad wszystkim ciąży brak politycznej woli reprywatyzacji, jak i niechęć społeczeństwa do niej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Remont palacu to rzeczywiscie wielkie wyzwanie.Potomkowie ostatniego wlasciciela i dzisiejsi wspolwlasciciele palacu to duza rodzina .Najbardziej znany jej przedstawiciel
ksiaze Franciszek Ksawery Drucki Lubecki ( 1778- 1846 ) uchodzil za genialnego finansiste byl ministrem skarbu Krolestwa Polskiego w latach 1821 do 1830 .Moze w potomkach drzemia tez talenty finansowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ach. podam treść tutaj
cyt "W ostatnich dniach na lamach W24 ukazaly sie fotoreportaze o dwoch palacach nalezacych do rodziny Druckich Lubeckich . Dla lepszego zrozumienia troche genealogii . Ostatni wlasciciele palacow w Teresinie i w Baltowie byli kuzynami pierwszego stopnia oraz wnukami ministra skarbu Krolestwa Polskiego Franciszka Ksawerego Druckiego Lubeckiego( 1778-1846 ). Jego syn Aleksander Medard Franciszek DL (1827 - 1908 )byl ojcem Alesandra DL(1861- 1926) i Wladyslawa (1864- 1913 ).Aleksander byl wlascicielem palacu i majatku w Bal- towie a Wladyslaw posiadal palac i majatek w Teresinie.Dobra te odziedziczyli ich synowie . Baltow Franciszek Ksawery (1898-1960 ), Teresin Jan Marian Maria (1898- 1990). Teresin zostal sprzedany tuz przed 2 wojna , wlasciciel wyjechal z kraju i osiadl w USA natomiast Baltow byl zamieszkaly do roku 1944 po czym rodzina osiadla w Belgii. Kilka tygodni temu palac w Baltowie przekazano potomkom dawnych wlascicieli. Wszystkim czlonkom rodziny przysluguje tytul ksiazecy.

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tutaj kilka cennych info o genealogii rodziny, oraz info o własności dóbr w komentarzu Cecylii Markiewicz. link

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ogromne przedsięwzięcie! Doprowadzić do świetności taki pałac, ale wierzę w determinację rodziny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie powiedziałabym, że prezentuje się mało okazale; wręcz przeciwnie.
Ale zamysł rodziny to heroizm...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oby to nie było pyrrusowe zwycięstwo. Jeśli uda się rodzinie uratować pałac od ruiny to będzie sukces, ale czy uda się utrzymać go w posiadaniu ?
Jak na razie to pałace stałe ogromnym ciężarem dla gmin, dlatego łatwiej je teraz odzyskać, bo okazuje się, że nie były środkami produkcji rolnej lecz domem mieszkalnym i tym samym nie powinny podlegać nacjonalizacji i reformie rolnej. Rzecz w ty, że obecnie przywrócenie do stanu dawnej świetności, sprzed 70 lat, jest droższe niż wybudowanie nowej budowli. A każdy ruch jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Życzę powodzenia i sukcesu w znalezieniu odpowiednich funduszy, co nie jest niemożliwe aczkolwiek bardzo trudne. Trzymam kciuki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniala wiadomosc ! Wiem ze walka o odzyskanie palacu trwala cale lata. W koncu sprawiedliwosc zwyciezyla. Dzieki za reportaz , sle pozdrowienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniałe miejsce. Architektura wzbudza podziw i zainteresowanie. Mimo zniszczeń wyzwala chęć zwiedzania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzeba pasjonata takiego jak w Kamieńcu Ząbkowickim. Przydałaby się jakaś fundacja...
Oby właścicielom się udał ich zamysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.