Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29326 miejsce

Palenie jest passe

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-13 15:56

Palenie przestaje być modne - przekonują eksperci. Polacy modni być nie chcą: 10 milionów z nas pali codziennie. Każdego dnia na świecie jest wypalanych 15 miliardów papierosów. Najgorzej w statystykach wypadają Chińczycy.

Profesor Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc poinformował, że kraje wysoko rozwinięte trochę się już opamiętały, gorzej jeśli chodzi o kraje rozwijające się. Zdaniem profesora, najgorsze w Polsce jest to, że palą kobiety w ciąży i dzieci. W Polsce 30 proc. dzieci wypaliło swojego pierwszego papierosa w wieku poniżej 10 lat. Około 30 proc. dzieci w wieku od 13 do 15 lat pali papierosy.
- Winston Churchill i Józef Stalin - to byli nałogowi palacze. Dziś trudno dostrzec polityka z papierosem w ustach -
mówi ambasador Grzegorz Dziemidowicz. W Europie Zachodniej na salonach się nie pali, bo to już jest niemodne. Nawet Grecy w czasie olimpiady musieli ograniczyć palenie.
- Im wcześniej rzucimy palenie, tym lepiej. Uzależnienie się od nikotyny jest bowiem trudne do wyleczenia - przekonuje Sonia Geller z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. O całkowitym wyleczeniu nie ma zresztą mowy. Palenie "siedzi" nam bowiem w głowie.
Lekarze ostrzegają: nie ma takiego narządu w organizmie, który by nie był poddawany szkodliwemu działaniu tytoniu. Co roku około 50 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu chorób będących następstwem palenia papierosów. Można powiedzieć, że z mapy Polski znika jedno średniej wielkości miasto.
31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.