Facebook Google+ Twitter

Palestyna: Hamas potępia wybory

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-25 09:40

Radykalne ugrupowanie Hamas potępiło jednostronną decyzję prezydenta Autonomii Palestyńskiej o przeprowadzeniu wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Mahmud Abbas ogłosił, że Palestyńczycy pójdą do urn 24 stycznia 2010 roku.

Ponad pół roku negocjacji między Hamasem a Fatahem Mahmuda Abbasa, w sprawie utworzenia rządu jedności narodowej i przeprowadzenia wspólnych wyborów prezydenckich i parlamentarnych, jak na razie nie przyniosło żadnego rezultatu. Hamas kilka dni temu odrzucił uzgodnione za pośrednictwem Egiptu i zaakceptowane przez Fatah, porozumienie.

Prezydent stwierdził wówczas, że głosowanie musi się odbyć i wyznaczył je na koniec stycznia. Hamas zareagował natychmiast. Nazwał decyzję prezydenta "nielegalną i bezprawną". Zdaniem lidera tej organizacji Haleda Maszala najpierw trzeba podpisać umowę i zakończyć trwający od trzech lat konflikt, a dopiero potem przeprowadzić wybory.

Prezydent chce, aby wybory odbyły się na wszystkich palestyńskich terytoriach. Nie wiadomo jednak w jaki sposób przeprowadzi je w Strefie Gazy, którą od trzech lat rządzi Hamas. Mahmud Abbas ma nadzieje, że jego decyzja zmusi Hamas do podpisania z Fatahem umowy o pojednaniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.