Facebook Google+ Twitter

Palestyna i Izrael wznowią rozmowy pokojowe

Po blisko dwuletniej bezczynności w kwestii palestyńsko-izraelskiego pojednania, pojawiło się światełko w tunelu ku pokojowi na Bliskim Wschodzie. Czy uda się wykorzystać kolejną już szansę na zakończenie konfliktu?

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Israel_Palestine_Flag.pngPrezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oraz izraelski premier Benjamin Netanjahu zgodzili się rozpocząć kolejne rokowania dotyczące pokoju na Bliskim Wschodzie. Zgodnie z zapowiedzią szefowej amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton, pierwsze spotkanie przywódców zwaśnionych narodów odbędzie się 2 września w Waszyngtonie.

Bliskowschodni liderzy zgodzili się również, by rozmowy pokojowe zostały rozłożone w czasie na okres minimum jednego roku, a więc teoretycznie oznacza to, że przed upływem tego terminu nie będzie można ich zerwać.

Wznowienie negocjacji pokojowych zaproponował tzw. kwartet bliskowschodni - ONZ, Unia Europejska, Rosja i USA, którego przedstawiciele - prezydent Egiptu Hosni Mubarak, król Jordanii Abdullah II oraz były premier Wielkiej Brytanii i specjalny wysłannik ONZ na Bliskim Wschodzie Tony Blair - również zasiądą do rozmów z przywódcami Palestyny i Izraela, by wspólnie szukać porozumienia w najważniejszych sprawach dzielących oba państwa.

W 2007 roku, po konferencji w Annapolis, ogłoszono wielki sukces w rozmowach palestyńsko-izraelskich, które rok później okazały się wielką porażką. / Fot. Chris Greenberg, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:20071127_Abbas_speech_at_Annapolis_Conference.jpgOstatnie rozmowy pokojowe pomiędzy władzami Palestyny i Izraela zostały zerwane pod koniec 2008 roku, a wszelkie kontakty między palestyńskimi i izraelskimi władzami zostały zerwane po izraelskiej ofensywie w Strefie Gazy, skierowanej przeciwko członkom i bojownikom Hamasu.

Szansa na sukces?

Za każdym razem, kiedy wznawiano rozmowy pokojowe pomiędzy palestyńskimi i izraelskimi władzami, pojawiała się nadzieja na zakończenie długiego i krwawego konfliktu. Tak jest i teraz, jednak biorąc pod uwagę poprzednie próby uzyskania kompromisu oraz bieżącą sytuację na Bliskim Wschodzie, wizja Palestyńczyków i Izraelczyków żyjących obok siebie w pokoju może zostać kolejny raz rozwiana.

Wybrane dla Ciebie:


Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.