Facebook Google+ Twitter

Palestyńczycy chcą kontroli nad Wzgórzem Świątnynnym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-05 09:08

Autonomia Palestyńska rozpoczęła dyplomatyczną walkę o Wzgórze Świątynne w Jerozolimie.

Znajdują się na nim dwa święte dla muzułmanów meczety. Premier Autonomii spotkał się w tej sprawie z zachodnimi dyplomatami. Palestyńczycy chcą, aby wschodnia Jerozolima była stolica ich przyszłego państwa. Izraelski rząd się na to nie zgadza.

Premier Salam Fayad na zamkniętym spotkaniu poinformował dyplomatów, że Autonomia Palestyńska powoli traci kontrolę nad należącym do muzułmanów Wzgórzem Świątynnym. Przypomniał, że od wejścia byłego premiera Ariela Szarona na to święte dla muzułmanów Wzgórze rozpoczęło się drugie palestyńskie powstanie. Dlatego wezwał ambasadorów, aby oficjalnie zaprotestowali przeciwko działaniom Izraela.

W ciągu ostatnich kilku tygodni podczas żydowskich świąt we wschodniej arabskiej Jerozolimie wzrosło napięcie. Wczoraj doszło do starć policji z Palestyńczykami po tym, jak funkcjonariusze nie pozwolili im się modlić na Wzgórzu Świątynnym. Zamieszki wybuchły także tydzień wcześniej podczas Jom Kippur. Policja pozwoliła bowiem wejść na Wzgórze żydowskim ekstremistom.

Zachodnie państwa zażądał wówczas od Izraela wyjaśnień i uspokojenia sytuacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.