Facebook Google+ Twitter

Palestyńczycy zagrożeni masowymi deportacjami

Nowe prawo umożliwia władzom izraelskim aresztowanie i wydalenie z Zachodniego Brzegu Jordanu setek tysięcy Palestyńczyków, nie mających pozwoleń na stały pobyt.

Zachodni Brzeg Jordanu / Fot. domena publicznaWe wtorek (13 kwietnia) zaczął obowiązywać nowy rozkaz, modyfikujący prawo z 1969 roku, określający, kto jest intruzem na ziemiach okupowanych przez Izrael. Dotychczas za przebywającą nielegalnie uważano osobę, która przekroczyła granicę terenów okupowanych po uprzednim pobycie w państwie wrogim (chodziło o Egipt, Syrię, Liban i Jordanię). Teraz będzie nią każdy znajdujący się w Zachodnim Brzegu Jordanu lub we wschodniej Jerozolimie bez pozwolenia na pobyt. W razie złapania grozić mu będzie do siedmiu lat więzienia lub deportacja, w przypadku wielu Palestyńczyków - do wyniszczonej Strefy Gazy.

Rozkaz ten daje wojsku szerokie uprawnienia, nie precyzując, czym jest pobyt legalny i jakie dokumenty są wymagane do jego udowodnienia. Sprawę utrudnia dodatkowo fakt, że władze izraelskie nigdy dotychczas nie wymagały od mieszkańców Zachodniego Brzegu żadnej rejestracji pobytu, która teraz pozwoliłaby na rzeczywiste odróżnienie mieszkańców od osób przenikających do Izraela, mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. W związku z tym wielu Palestyńczyków znalazło się w obecnej sytuacji poza prawem.

Według cytowanej przez BBC Sarit Michaeli, dyrektor B’Tselem, organizacji monitorującej przestrzeganie praw człowieka na terytoriach okupowanych, prawo w największym stopniu uderza w dwie grupy. Pierwsza z nich to ci, których karty identyfikacyjne określają mianem mieszkańców Gazy, a którzy żyją na Zachodnim Brzegu od wielu lat, mają tu rodziny, dzieci i domy. Izrael dotychczas uniemożliwił im zmiany statusu na mieszkańców Zachodniego Brzegu, chociaż, zgodnie z prawem międzynarodowym, nie miał prawa tak robić, ponieważ obie palestyńskie ziemie mają charakter jednego terytorium. Drugą grupę stanowią obcokrajowcy zakładający z Palestyńczykami rodziny, a których pobyt nie jest w żaden sposób, poza wizami czasowymi, zalegalizowany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Trudno porownac Izrael do jakiegokolwiek innego panstwa na ziemi. Apartheid w RPA to pikus przy tym co wyczynia rezim izraela na ziemiach Palestynskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.