Facebook Google+ Twitter

Palestyński Dzień Ziemi w centrum Warszawy

Na całym świecie 30 marca obchodzono Dzień Ziemi Palestyńskiej. Głównym punktem warszawskich obchodów była zbiórka podpisów pod petycjami Amnesty International oraz zsolidaryzowanie się z Palestyńczykami.

Społeczność studentów malezyjskich w Polsce / Fot. Heihachi Mishima (Daniel)30 marca obchodzimy Światowy Dzień Ziemi Palestyńskiej ustanowiony przez ONZ dla upamiętnienia śmierci palestyńskich rolników w 1976 roku, którzy protestowali przeciwko skonfiskowaniu ich ziemi przez Izrael. Wojsko zabiło wówczas 6 nieuzbrojonych mężczyzn, setki zraniło i aresztowało.

W tym roku do tegorocznych obchodów palestyńskiego Land Day można było dołączyć na dwa sposoby: przyłączając się do Światowego Marszu do Jerozolimy, w ramach tzw. Global March To Jerusalem, oraz biorąc udział w demonstracjach i happeningach organizowanych w 84 krajach na całym świecie.

Plac przed stacją Metra Centrum pełen aktywistów okazujących solidarność z narodem palestyńskim / Fot. Heihachi Mishima (Daniel)Tegoroczne warszawskie obchody Palestyńskiego Dnia Ziemi odbyły się na placu przed stacją Metra Centrum i polegały, w głównej mierze, na zbiórce podpisów pod petycjami Amnesty International. Petycje dotyczyły uwolnienia więźniów politycznych oraz protestu przeciwko wyburzeniom i rozbiórkom palestyńskich domów. Podczas akcji można było zapoznać się z raportami Amnesty International na temat sytuacji praw człowieka na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych, porozmawiać z Palestyńczykami na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego, przyjrzeć się tablicy informacyjnej ze zdjęciami i faktami dotyczącymi wyburzeń domów, aresztowań Palestyńczyków, a także brutalnego traktowania palestyńskich więźniów przez władze Izraela.

Prawa człowieka dla każdego wszędzie / Fot. Heihachi Mishima (Daniel)Ponadto, można było posłuchać tradycyjnej palestyńskiej muzyki oraz przyłączyć się do akcji wizualnej, czyli happeningu polegającego na spacerowaniu z transparentami zawierającymi hasła w językach polskim i angielskim: Stop Wyburzeniom, Prawa Człowieka dla Każdego Wszędzie, Stop Blokadzie Gazy, Uwolnić Więźniów Politycznych. Swój sprzeciw wobec izraelskiej okupacji i solidarność z Palestyńczykami okazali nie tylko polscy aktywiści i Palestyńczycy mieszkający w Polsce, ale także przedstawiciele Stowarzyszenia Tybetańczyków w Polsce oraz członkowie Stowarzyszenia Malezyjskich Studentów w Polsce. Malezyjczycy wsparli organizatorów akcji ulotkami dotyczącymi palestyńskiej rocznicy Land Day, faktami na temat izraelskiej polityki segregacji rasowej, a także dzielili się ze zgromadzonymi przypinkami z napisem "Wolna Palestyna".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jedyne co można zarzucić Izraelczykom w sprawie Palestyńczyków to brak konsekwencji.
Najwyższy czas dokończyć budowy muru i co najważniejsze zamurować wszystkie przejścia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.