Facebook Google+ Twitter

Palikot chce finansowania partii z 1 procenta podatku

Obecnie partie polityczne, które w wyborach przekroczyły 3-procentowy próg głosów, finansowane są z budżetu państwa. W 2012 r. będzie to kwota ok. 55 mln zł. Ruch Palikota proponuje, by partie otrzymywały pieniądze z 1-procentowego odpisu od podatku.

Sonda

Pomysł, by partie dostawały pieniądze z 1 procenta odpisanego od podatku jest:

 / Fot. PAP/Paweł KulaDotacje dla partii politycznych zostały w ubiegłym roku zmniejszone o połowę, a w 2012 r. mają sięgnąć kwoty 55 mln zł. Najwięcej otrzyma PO - 17,7 mln zł. PiS dostanie 16,5 mln zł, Ruch Palikota 7,5 mln zł, PSL i SLD po 6,3 mln zł.

Ruch Palikota, jeszcze w tym tygodniu chce złożyć projekt ustawy zmieniającej zasady finansowania partii. Według niego ugrupowania polityczne otrzymywałyby pieniądze z 1-procentowego odpisu od podatku, przy jednoczesnej likwidacji dotacji z budżetu państwa. Odpis ten byłby kolejną możliwością dobrowolnego przekazania przez podatnika 1 proc. podatku, nie byłby więc konkurencją dla obecnej możliwości 1-proc. odpisu podatku na organizacje pożytku publicznego.

Palikot chce też, by kolejny 1 proc. można było przekazywać kościołom. Wiceprzewodniczący Ruchu Palikota Łukasz Piłasiewicz powiedział rp.pl, że taki sposób finansowania, jaki proponują, zwiększyłby więź posłów z wyborcami. Szef biura poselskiego Palikota Karol Jene dodaje, że odpis byłby dobrowolny, odpiera też zarzuty, że Palikot liczy na większe pieniądze (organizacje otrzymują ok. 400 mln. zł), gdyż wg badań RP tylko 10 proc. podatników byłoby skłonnych przeznaczyć 1 proc. podatku na partie. Jene liczy na poparcie ich projektu przez Platformę.

Pozostałe partie są jednak sceptyczne wobec pomysłu Janusza Palikota. Waldy Dzikowski z PO stwierdził, iż w obecnej sytuacji budżetowej niemożliwe będzie wprowadzanie kolejnych odpisów od podatku. Pomysłu nie poprą też ludowcy, a Janusz Piechociński z PSL dodaje, że Palikotowi chodzi tylko o rozgłos.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

bg
  • bg
  • 19.01.2012 13:55

Tak trzymać Panie Januszu , popieram ten pomysł tylko aby ten procent wpłacany był dobrowolnie wtedy to ma sens. Pozdrawiam i trzymam kciuki

Komentarz został ukrytyrozwiń

W życiu! Wolę oddać jeden procent na zwierzęta wegetujące w schroniskach niż na to towarzystwo z ministerstwa dziwnych (i śmiesznych) kroków.

Komentarz został ukrytyrozwiń
adam
  • adam
  • 18.01.2012 21:09

Wstydu nie mają. Setki tysięcy bezrobotnych, bezdomnych,a oni chcą żeby naród jeszcze takich darmozjadów utrzymywał. Po co mi te partie? Trzeba zrobić okręgi jednomandatowe i będę głosował na moją sąsiadkę Zet bo jest gospodarna i uczciwa i nie kombinuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
prosty obywatel
  • prosty obywatel
  • 18.01.2012 14:00

O, nie Palikocie.Wy wszyscy z Sejmu i od polityki powinniście otrzymać najwyżej zasiłek w wysokości bezrobotnego pod warunkiem,że będzxiecie odśnieżać chodniki w zimie i sprzątać psie odchody.Ale sprawdzimy czy nawet do tego jesteście przydatni.Ot co !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najalepiej dobrać się do tego co należy się najbardziej potrzebującym i wielokrotnie bezbronnym dzieciom i dorosłym niepełnosprawnym. Gratuluję!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
f
  • f
  • 18.01.2012 12:05

A ja chcę, aby bociany nie odlatywały na zimę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.