Facebook Google+ Twitter

Palikot jak Luter. Przybił swój dokument do drzwi kościoła w Krakowie

Janusz Palikot - przedsiębiorca z Biłgoraja, polityk i poseł na Sejm trzech kadencji – zasłynął m.in. politycznymi happeningami, podczas których szokował bezpardonową krytyką, przede wszystkim braci Kaczyńskich. Teraz zajmuje się krytyką Kościoła.

Sonda

Wystąpienie Janusza Palikota z Kościoła to:

Palikot jak Luter. Przybił swój dokument do drzwi kościoła w Krakowie / Fot. PAP/Jacek BednarczykJanusz Palikot od wczesnej młodości dał się poznać z odważnych pomysłów. Zbyt wczesna i za ostra próba wejścia w politykę nie skończyła się zbyt dobrze. W schyłkowych latach PRL, za działalność opozycyjną, trafił na krótko do więzienia. Potem na dłużej wyrzekł się polityki, aby wejść w biznes. Do polityki jednak powrócił.

Krótki życiorys


Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ale został absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obronił pracę magisterską z filozofii zatytułowaną "Transcendentalna jedność apercepcji u Kanta". Podczas studiów zajął się handlem, a blisko 20 lat temu - działalnością gospodarczą. Zresztą z dużym powodzeniem.

Najpierw zarabiał na paletach, które produkował i eksportował do państw Europy Zachodniej. Wkrótce, w 1990 roku, uruchomił firmę "Ambra", a w niej linię produkcyjną win musujących. Po 11 latach sprzedał udziały w tym przedsiębiorstwie i założył kolejną spółkę "Jabłonna S.A.", a przez nią kontrolował Polmos Lublin S.A., który zasłynął m.in. wódką Żołądkową Gorzką. W 2006 r., po wprowadzeniu spółki na giełdę, pozbył się akcji Polmosu.

Janusz Palikot – niespokojny duch człowieka biznesu i nie tylko - rozpędzony na dobre w życiu gospodarczym, jako jeden z najbogatszych Polaków, któregoś dnia rzuca biznes, daje ogłoszenie prasowe, że nie jest wielbłądem i rusza w politykę. Stało się to po spotkaniu i dłuższych rozmowach z Donaldem Tuskiem. Polityka pochłonęła go na kilka lat w Platformie Obywatelskiej, sprawował tam rolę posła. Zostawmy życiorys, choć jest barwny, ciekawy, wieloznaczny i najeżony kolcami.

Polityka i apostazja


Jak pisze "Polityka", Janusz Palikot "lubi szokować pomysłami". "Wysadźmy w powietrze Pałac Kultury i Nauki w Warszawie" – proponował kiedyś i uzasadniał, że "byłby to akt ostatecznego zakończenia okresu komunizmu, a jednocześnie widowiskowy pomysł marketingowy promujący Polskę w świecie. Jesteśmy przecież krajem, w którym komunizm zawalił się jako pierwszy. Pałac to symbol sowieckiej dominacji, brzydki, a na dodatek drogi w użytkowaniu i niefunkcjonalny. Byłoby piękne bum, a na dodatek, ile korzyści!" – przekonywał poseł.

Kontrowersyjny polityk w Platformie, Janusz Palikot, nie wytrzymuje dominacji swojego szefa. Chce sam rządzić na swoim. Rejteruje z PO w klimacie skandalu. Zakłada przedsionek partii – społeczny Ruch Poparcia Palikota. Po dłuższych staraniach i wyłożeniu kilku milionów złotych – ma w końcu to, co chciał: partię Ruch Palikota. Osiąga bardzo dobry wynik w wyborach parlamentarnych w 2011 roku i wkracza do Sejmu.

Czytaj dalej --->


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

ogrodniczka majowa
  • ogrodniczka majowa
  • 26.05.2012 18:24

Luter Kosciola nie zreformowal, tylko rozbil. Wystarczy popatrzec co dzieje sie we wspolnotach protestanckich, ile juz powstalo mniejszych wspolnot, grup, ktore przecza sobie wzajemnie a zycie moralne wielu 'wiernych', czy pastorow, choc moga zakladac rodziny, jest porazajace. To ma byc ten zreformowany Kosciol? Prosze nie mylic prawd wiary, Prawdy Objawionej z zyciem moralnym ludzi. To, ze ksiadz, biskup czy swieccy gorsza swoim zachowaniem nie oznacza, ze nie ma Prawdy w Kosciele. Zrodlem Prawdy jest Bog, przykazania i wspolnota Kosciola sa rowniez od Boga a to, ze ludzie nie sa wierni Bogu to wynika albo ze slabosci albo ze zlej woli. Chrzescijanstwo to nie ciastko z truskawkami, a Kosciol to nie sama instytucja. Jesli naprawde wierzymy w Boga i Bogu to nie robmy z siebie przemadrzalych pajacow, ktorzy niby wszystko wiedza lepiej od Pana Boga. Kiedys bedziemy rozliczeni ze swojego zycia, ze swoich obowiazkow, zdolnosci i milosci. Moze czas sie zastanowii, czy bedziemy miec sie czym pochwalic przed Stworca?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Tadeusz Śledziewski,
Katolicy zbyt szybko nazywają heretykami tych, którzy nie aprobują działań hierarchów. W swoich poglądach nadal trzymają się 'dyrektyw dla inkwizytorów' z 1584 roku, które określały, kogo można uznać za heretyka.
Według tych dyrektyw, aby dostąpić zbawienia, trzeba być poddanym biskupa Rzymu.

"Ze względu na konieczność zbawienia wszyscy wierzący w Chrystusa są poddanymi rzymskiego Pontifa, który nosi dwa miecze i sądzi wszystkich, nie będąc sądzonym przez kogokolwiek. Oznajmiamy, mówimy, definiujemy i ogłaszamy, że poddanie się rzymskiemu Pontifowi jest konieczne do zbawienia."
W świetle tej dyrektywy, każdy niekatolik jest heretykiem.

Oto dwie dalsze dyrektywy:
"Heretykiem jest ten, który nie wierzy w to, czego naucza hierarchia rzymska. Heretyk zasługuje na bóle ognia. Zgodnie z ewangelią, kanonami, prawem cywilnym i zwyczajami, heretyk musi zostać spalony."

"Heretykiem jest ten, kto odstępuje od któregokolwiek artykułu wiary."

Informuję zatem, że tez jestem heretykiem. Uważam, że mogę być zbawiony bez poddania się pod zwierzchnictwo papieża. Swoje życie oddałem pod zwierzchnictwo Jezusa.
Po drugie, nie wierzę w to, co naucza hierarchia rzymska w wielu sprawach. Odrzucam nieomylność papieską, pośrednictwo świętych w drodze do Boga, skuteczność ofiary mszy. Wierzę w jedyne pośrednictwo Jezusa i skuteczność jego ofiary na krzyżu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A do jakiego kościoła należał Palikot? Według mnie on od dawna jest heretykiem. Więc jak mógł dokonać apostazji, skoro nie przynależał do żadnego kościoła. Apostazji dokonał aby zrobić wokół siebie szumu medialnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W.Sz Pan Poseł tak ewoluuje, że nie tylko Darwin wysiada. jak ta małpa, od której pochodzi się o tym dowie to zwariuje jak nic.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Hoki
  • Hoki
  • 21.05.2012 16:09

Kościół w Polsce przecholował z pazernością, wsadzaniem nosa do polityki, zachłanności.
Chyba zrozumiał że w Polsce rozsypce się wiara jak w Europie zachodniej.
Bardzo się nie podobało biskupom program który wyemitował TVN 24, a za nim Polsat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Elka
  • Elka
  • 21.05.2012 15:53

Wystarczy nie popierać PiS- u a kościół sam się ciebie wyrzeknie . Takie odnoszę wrażenie ,że jestem gorszym katolikiem bo popieram inną partię .Palikot chciał zrobić sobie lans bo nie ma pomysłu na przyszłość

Komentarz został ukrytyrozwiń
No nie
  • No nie
  • 21.05.2012 15:25

Ja nie bardo rozumiem po co nagłaśnia się takie show. Palikot jest wolnym człowiekiem jak my wszyscy i robi co chce . Więcej było kamer niż ciekawskich i zwolenników tego pana. Jeśli nie czuje się katolikiem jego sprawa . Wieszanie kartek jet tyle warte co zeszłoroczny śnieg . No, może Franciszkanie byli zakłopotani.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa
  • Ewa
  • 21.05.2012 10:29

" PAN BÓG nierychliwy ale sprawiedliwy"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro poseł Palikot tak chętnie powołuje się na Karola Wojtyłę, to dlaczego wyznaje poglądy dokładnie przeciwnie niż polski Papież? Popiera aborcję na życzenie (już samo to wyłaczyło go z Kościoła, nie musiał składać osobnej deklaracji), chce usunąć krzyż z parlamentu, zalegalizować prostytucję...
Nie mówiąc już o bluźnierczych stwierdzeniach typu "ja jestem Chrystusem"

"Nie można wierzyć w Chrystusa, nie wierząc w Kościół - Ciało Chrystusa. Nie można wyznawać wiary katolickiej w Kościół, nie wierząc w jego niezbywalne Magisterium. Wierność Chrystusowi niesie zatem z sobą wierność Kościołowi" (Jan Paweł II)"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak Luter? Raczej jak Benny Hill!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.