Facebook Google+ Twitter

Paliwa z węgla mogą zwiększyć nasze bezpieczeństwo energetyczne

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-10-30 07:28

Grupa naukowców z Komitetu Naukowo-Technicznego ds. Kryzysu Paliwowego przy AGH próbuje zainteresować polityków uruchomieniem w Polsce produkcji paliw syntetycznych z rodzimych zasobów węgla kamiennego.

Rysuje Marek StawowczykCzasu jest coraz mniej

- Z wnioskiem o unijne dofinansowanie spółka - która musi być w tym celu powołana przez rząd - powinna wystąpić najpóźniej do końca roku. Jeśli tak się nie stanie, pieniądze mogą trafić gdzie indziej - przestrzega prof. Jan Adamczyk, przewodniczący powołanego pod koniec ubiegłego roku Komitetu Naukowo-Technicznego ds. Kryzysu Paliwowego przy AGH. Mogą nas wyprzedzić inni (już zainteresowały się tym bliżej co najmniej dwa kraje UE), a polska inicjatywa wyląduje w koszu.

Same korzyści

- Z 9 mln ton węgla można uzyskać 3 mln ton paliw, ropy lub benzyn najwyższej jakości. Kolejna jedna trzecia węglowego "wsadu" to ok. 200 rodzajów chemikaliów. Również jedną trzecią stanowią żużle wysokiej klasy - wylicza prof. Jan Adamczyk. Metoda obróbki chemicznej węgla gwarantowałaby przy tym niską emisję CO2. Różnych korzyści jest oczywiście więcej, chociażby zwiększenie zatrudnienia w kopalniach. Nie mówiąc już o kwestii chyba najistotniejszej - bezpieczeństwie energetycznym, nieporównywalnie większym dzięki własnym źródłom.

W gestii fiskusa

- Według obliczeń, będącego również w składzie naszego komitetu, wybitnego znawcy tej problematyki prof. Włodzimierza Kotowskiego z Politechniki Śląskiej, litr benzyny kosztowałby 64 eurocenty, czyli ok. 2,5 zł - zauważa przewodniczący prof. Jan Adamczyk. Po ile wypadłoby tankowanie przy dystrybutorze, zależy już głównie od fiskusa oczywiście.

Milczenie resortu

Pomysł komitetu spodobał się senatorom z Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, którzy mieli ostatnio wyjazdowe posiedzenie w Małopolsce. Rzecz jednak nie w "konkursie piękności" (wcześniej spodobał się także członkom, sejmowej tym razem, Komisji Gospodarki) ale w konkretnych decyzjach resortu gospodarki. A ten ostatni jak dotąd milczy w tej sprawie.

KAZIMIERZ TURKIEWICZ - Gazeta Krakowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dlaczego RPA jest bezpieczne energetycznie ? ..... dlatego, że od lat opiera się na paliwie produkowanym z węgla.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko najpierw trzeba odkopać... kopalnie, które poprzednia władza tak skutecznie zniszczyła. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.