Facebook Google+ Twitter

Paliwowi oszuści bez kary

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-04 07:32

Setki wyroków dotyczących oszustw paliwowych mogą zostać unieważnione - zapowiada "Rzeczpospolita". Wszystko przez błąd w przepisach, okazało się, że posłowie uchwalając prawo pomylili ustawę z rozporządzeniem.

Legislacyjny błąd wyszedł na jaw przy okazji rozpatrywania przed szczecińskim sądem apelacji dwójki oskarżonych o przestępstwa paliwowe. Wadliwy przepis znalazł się w ustawie o systemie monitorowania i kontroli jakości paliw.

Mówi, że wprowadzenie do obrotu między innymi paliw, biopaliw, gazu i lekkiego oleju opałowego niespełniających wymagań jakościowych "określonych w ustawie" jest przestępstwem. Sędziowie nie znaleźli jednak w tej ustawie kryteriów jakościowych paliwa. Okazało się, że są one zapisane, ale w rozporządzeniu, czyli akcie prawnym niższej rangi.

Jednak - zdaniem prokuratorów - wadliwy przepis nie zagrozi największym sprawom dotyczącym mafii paliwowej. Szefom grup przestępczych stawia się bowiem zarzuty z kodeksu karnego, a nie z wadliwej ustawy. Zarzuca się im między innymi: kierowanie mafią paliwową, pranie brudnych pieniędzy, a także oszustwa podatkowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.