Facebook Google+ Twitter

Palma wysokości dwunastopiętrowego budynku

Najwyższa z palm miała wysokość dwunastopiętrowego budynku. To rekord. - A pomyśleć, że jeszcze pięćdziesiąt lat temu wydawało nam się, że 4,5-metrowa palma to szczyt możliwości - mówi Jan, mieszkaniec Lipnicy Murowanej.

Lipnickie palmy / Fot. Sara SerafinPierwszy konkurs na największą palmę w Lipnicy Murowanej odbył się w 1958 roku. Od tego czasu palmy z roku na rok były coraz większe. W tym roku padł rekord. Palma zrobiona przez Zbigniewa Urbańskiego mierzy 35m10cm. Tym samym pobił on swój zeszłoroczny rekord o 165 centymetrów.

Skąd wzięła się taka tradycja? Dziś właściwie trudno znaleźć na to pytanie odpowiedź. - Właściwie to jeszcze przed pierwszym konkursem w Lipnicy była taka rywalizacja na największą palmę - mówi Jan, mieszkaniec Lipnicy Murowanej. Później z roku na rok rywalizacja nabierała tempa.
Co roku w niedziele palmową tysiące osób z Polski i zagranicy odwiedza Lipnice chcąc zobaczyć największe palmy.

Każda palma zgłoszona do konkursu musi być wykonana z wikliny. Podczas stawiania palm nie wolno używać także żadnych maszyn. W tym roku do konkursu zgłoszono 70 palm.

Lipnickie palmy / Fot. Sara SerafinTradycja kultywowana jest przez najmłodszych / Fot. Dawid SerafinPalma wysokości dwunastopiętrowego budynku / Fot. Sara Serafin

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.