Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Palmiry – modlitwa za ofiary wojny

Alicja Karłowska
Alicja Karłowska
14 września uczczono w Palmirach pamięć ofiar II wojny światowej. Niemcy dokonywali tu masowych egzekucji. By ukryć zbrodnię, zasadzono las…

Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz przewodniczył 14 września Mszy św. na terenie cmentarza. Potem był apel poległych, na mogiłach złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystościach uczestniczyli m.in. Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz przedstawiciele lokalnych władz.

Palmiry na terenie Puszczy Kampinoskiej. Tu, podczas II wojny światowej, Niemcy przeprowadzali egzekucje. Tajne egzekucje miały miejsce od 7 grudnia 1939 r. do 17 lipca 1941 r. Ofiarami byli głównie przedstawiciele inteligencji. Skazańców przywożono z więzień warszawskich, głównie z Pawiaka i rozstrzeliwano nad przygotowanymi zbiorowymi mogiłami. Zbrodnie palmirskie miały nigdy nie wyjść na jaw – miejsce mordu tysięcy ludzi zamaskowano sadząc las. Jednak miejscowa ludność potajemnie oznaczała miejsca pochówku. Po wojnie, w miejscach wskazanych przez leśników rozpoczęła się ekshumacja, prowadzona przez Polski Czerwony Krzyż. Wydobyto ponad 1700 zwłok.

Od 1948 roku na miejscu masowych egzekucji znajduje się cmentarz-mauzoleum ofiar zbrodni hitlerowskich.

Nieznany więzień z Alei Szucha wypisał na ścianie celi słowa, które umieszczono przy wejściu na cmentarz palmirski: Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto