Facebook Google+ Twitter

Pałowanie ustawami

 • Źródło: Gość dnia
 • Data dodania: 2011-05-15 16:40

Ustawa to powszechnie obowiązujący akt prawny, także ten ratyfikowany przez Polskę umowami międzynarodowymi, który nie może być sprzeczny z Konstytucją, a jego przedmiotem może być każda sprawa.

Dowolna interpretacja. Może być mandacik. / Fot. Alicja NowakZgodnie z art. 3.1 Ustawy z dnia 20 marca 2009 roku imprezą masową jest wydarzenie artystyczno-rozrywkowe lub sportowe jeżeli ma charakter masowy. Jak pokazuje życie, jest to rozrywka wysokiego ryzyka dla jej uczestników i to niezależnie od płci, wieku czy stopnia opanowania podstawowych zasad kultury. Narażeni są oni na cały szereg sankcji - od grzywny począwszy, na więzieniu skończywszy. Spoczywający w damskiej torebce grzebień do tapirowania zakończony metalowym szpikulcem - w razie potrzeby - może zostać uznany za niebezpieczne narzędzie, a posiadanie takowego przedmiotu zagrożone jest karą więzienia i grzywną nie mniejszą niż 2 tysiące złotych. Na taką samą sumę wyceniono przebywanie w miejscu nieprzeznaczonym dla publiczności, co znaczy, że chęć zdobycia autografu idola może drogo kosztować, a jak planują ustawodawcy, koszty będą rosły - tylko czy na pewno dotkną tych, co powinny? Przepisy Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych takie same sankcje przewidują wobec uczestników meczów piłkarskich, jak i imprez artystycznych.

- No i dobrze – powie praworządny obywatel. - Niedoróbka z tendencją do manipulacji prawem - odpowie ten, kto funkcjonowanie Ustawy odczuł na swojej skórze.

Rzeczona ustawa to broń nie tylko przeciwko chuliganom stadionowym, ale też doskonałe narzędzie do zgodnego z procedurami załatwiania lokalnych porachunków i nadużywania władzy przez zatrudnianych przy zabezpieczaniu imprez masowych służb mundurowych: ochroniarzy, straży miejskiej, a także pracowników policji, prokuratury i sądów powiązanych z lokalnym establishmentem często inspirującym osobistą czy polityczną vendettę. Przed sądami w trybie 24–godzinnym staje nożownik, pijany kierowca, stadionowy pałkarz, jak i kręcący w uniesieniu „marynarą młynka” nastoletni uczestnik masowej imprezy rozrywkowej.

Analizując zapisy niektórych ustaw można dojść do wniosku, że dla ustawodawców jesteśmy społeczeństwem nieodpowiedzialnych bezmózgowców i alkoholików, do tego demoralizujących swoje potomstwo. Niemal każda dziedzina życia uporządkowana jest jakąś ustawą. Mamy Ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która daje urzędnikom możliwość ingerowania w życie podstawowej komórki społecznej, nie tylko patologicznej. Mamy Konwencję praw dziecka otwierającą dojrzewającemu małolatowi drogę do szoku jaki czeka na niego, gdy dojdzie dokonfrontacji z Ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych. Brak bowiem ustawy przejściowej między tą dającą ochronę prawną – nawet przed słusznym gniewem rodziców i nauczycieli, a tą pociągającą do odpowiedzialności karnej. Nim młody, ale już pełnoletni uczestnik koncertów czy meczów zorientuje się, że jest jakieś prawo, już ma za sobą nocleg w areszcie i sankcje prokuratorskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

33szwejk
 • 33szwejk
 • 09.06.2011 01:03

re. PAŁOWANIE USTAWAMI
Nie zgadzam się z autorką tego artykułu, sugerującą że ustawa ta wprowadza prohibicję.
Obowiązuje ona jedynie część społeczeństwa nie opłacającą już z góry za picie alkoholu w miejscu publicznym, a tym należy z tej części społeczeństwa ściągnąć mandaty, dla podreperowania kasy państwa.
Płacącym z góry browarom, zezwala się reklamować ich wyroby a ich klientom picia w miejscach dla tego celu specjalnie wyznaczonych tj. na nowo wybudowanych stadionach sportowych w czasie meczów EURO 2012.
Sędzia kalosz!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
33szwejk
 • 33szwejk
 • 09.06.2011 00:28

re. kolega z 206
być może masz rację, ale z własnego doświadczenia wiem, że nigdy wcześniej szarą maścią się nie interesowałem, dopóty nie złapałem mend na własnym łonie, a pogłębiłem ostatnio swą wiedzę na ten temat
po przeczytaniu twojego komentarza.
Pogłębiona wiedza wskazuje, że szara maść działa tylko na małe mendy, na duże jest bezskuteczna, tak że z przykrością nie jestem w stanie ja zastosować w stosunku do ciebie

Komentarz został ukrytyrozwiń
fraszka
 • fraszka
 • 24.05.2011 09:19

I tak to biednych ludzi, rzeczywistość ze snu budzi :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
GB
 • GB
 • 19.05.2011 11:52

Kolego z 206 - słabo robi jak czytam Twoje wypociny, sam pewnie święty nie jesteś i abstynencją nie grzeszysz więc zachowaj swoje marne uwagi dla siebie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
kolega z 206
 • kolega z 206
 • 17.05.2011 17:13

A co to synek znów coś "zmalował", że mamusia za takie teksty się zabiera? Jeden wyskok po pijaku go nic nie nauczył? Znaczy się mamusia znów musi mandaciku użyć i manipulować opinią publiczną na własne potrzeby. Ojjj jakie to PiS-owskie i takie "Alicyjno Nowakowe"

Komentarz został ukrytyrozwiń
ariana
 • ariana
 • 16.05.2011 14:59

Jakby młodzi się nie obawiali i zgłaszali nadużycia mundurowych, byłaby nadzieja na poprawę sytuacji i ukrócenie bezkarności władzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
demokrata
 • demokrata
 • 16.05.2011 10:38

i niestety, nie zmienia się nic, bardzo dobry artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.