Facebook Google+ Twitter

Pamiątka z wakacji, czyli komercja w straganiarskim wydaniu

Czyli o tym jak komercja psuje nadmorskie starówki....

muszla / Fot. Krzysztof Kowalik
Przybywając na urlopie zazwyczaj wydaje pieniądze na upominki. Nawet najmniejsza rzecz, taka jak chociażby kartka z widokiem może doskonale upamiętnić pobyt na wakacjach. Miejsca w których możemy kupić upominki zazwyczaj są na każdej głównej ulicy miasta słynącego z dobrze rozwiniętego poziomu turystyki. Prowadzenie sklepu lub tez zwykłego straganu z upominkami okazało się doskonałym biznesem, stąd przesadna ilość tego typu miejsc na terenie wszystkich turystycznych miast w Polsce. Importerzy upominków nie narzekają na sprzedaż swoich produktów, szczególnie w okresie wakacyjnym. Każdy duży importer upominków jest w stanie zaopatrzyć w swoje produkt każdy region w Polsce. Upominki zza granicy często maja dosyć standardowy i bardzo ogólny charakter na przykład nawiązujący do gór albo morza. Uniwersalizm sprowadzanych upominków umożliwia ich szeroką dystrybucję na terenie całego kraju.

Duże miasta, takie jak na przykład Kraków i Gdańsk, od wielu lat narzekają na obecność prymitywnych straganów w centrum. Według władz, tego typu działalność ma niezwykle negatywny wpływ na wizerunek miasta. Te stragany i straganiki po prostu szpecą piękne starówki i zadbane parki. Wielu specjalistów od wizualnych aspektów przestrzeni miejskiej uważa, że obecność handlarzy upominków w centrum miasta, zamienia starówki w obskurne targowiska. Kilka dużych miast rozpoczęło sukcesywną walkę z handlarzami upominkami, dzięki czemu udało się zmniejszyć skalę ich działalności, co w sposób korzystny wpłynęło na ogólny wizerunek śródmieścia.

W tym roku odwiedziłem Łebę... ulica Kościuszki to już tylko jedno wielkie targowisko. Stragan na straganie! Gdzie te zabytkowe drewniane budynki? Klimat rybackiej wioski? Tego już nie ma... komercja, komercja i jeszcze raz komercja i to w bardzo kiepskim wydaniu. Niestety...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.