Facebook Google+ Twitter

Pamiątki po epidemiach. Cz. 2

Niedawno pisałem o miejscach pamięci ofiar epidemii cholery i tyfusu. W Chełmie Śląskim jest takich miejsc wiele, w całym regionie. W różny sposób jest o ofiarach tych tragedii pamięć zachowana.

kamienie na miejscu pochówku ofiar epidemii w lesie cholernym / Fot. Wiesław TuszyńskiMiasto Jaworzno jest negatywnym przykładem braku pamięci o ofiarach epidemii 1831 roku. Wiem tylko o dwóch miejscach pochówku zmarłych podczas zarazy. Jedno jest w Jeleniu, w lesie zwanym lasem cholernym (z wiadomego powodu). Samo miejsce jest znane niewielu mieszkańcom miasta. Oznaczone jest szeregiem głazów, niestety coraz mniej widocznych. Nie ma tam żadnych innych informacji o liczbie ofiar ani w ogóle informacji, że jest to cmentarz ofiar epidemii. Drugie miejsce pochówku to cmentarz na osiedlu Podłęże.

ktoś zapalił znicz / Fot. Wiesław TuszyńskiW mieście istnieje lub istniało wiele mogił zbiorowego pochówku, nie tylko ofiar zarazy cholery i tyfusu. Można sobie zadać pytanie: gdzie są pochowani żołnierze niemieccy polegli w 1945 roku podczas walki z armią radziecką? To też byli ludzie! Wiem o mogile co najmniej 20 żołnierzy Wermachtu. Mogiła już nie istnieje, podczas budowy autostrady została zniszczona. Teraz jest na tych ludziach asfaltowa jezdnia. Miejsce jest w Jeleniu, tuż obok wiaduktu w okolicy tarki. Gdzie jest reszta ofiar wojny? Trudno ustalić w obecnej chwili.

drzewa swym wyglądem wołają o pamięć ofiar / Fot. Wiesław Tuszyńskimiejsce po mogile żołnierzy Wermachtu, w kraju chrześcijańskim tak wygląda cmentarz ofiar wojny tak sie traktuje godność człowieka obojętnie kim on by nie był! / Fot. Wiesław TuszyńskiMożna tłumaczyć brak pamięci i obojętność mieszkańców miasta w jeden sposób - miasto w znacznym stopniu jest zamieszkane przez ludność napływową z ościennych regionów, przybyłą w latach 70. XX wieku podczas pełnego rozkwitu górnictwa i innych gałęzi przemysłu. Ludność biedniejszych regionów zapełniła miasta Górnego Śląska nic nie wiedząc o historii miejsca, w którym mieszkają i pracują.

Pamięć o naszych przodkach to nie tylko pamięć o własnych bliskich. Kto będzie pamiętał o nas? Ginie pamięć o ludziach, którzy tworzyli nasze miasto. Pamiętajmy o nich, bo oni tu byli, są i będą.

Pamiątki po epidemiach

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 24.10.2010 17:24

ciekawy artykuł. A czy ktoś może opisać jak dojść do tego cholernego cmentarza w Jaworzno Jeleniu ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Gliwicach niemiecki cmentarz przebudowano na park. Do dziś palą się tam znicze. Nowy cmentarz powstal niedaleko od tego miejsca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wszędzie link zapomniano o tym, że i niemieccy żołnierze to też ludzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.