Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11486 miejsce

Pamiątki po Hitlerze i Goeringu będą wystawione na aukcji w Paryżu

Pod koniec kwietnia w Paryżu ma odbyć się aukcja pamiątek po Adolfie Hitlerze i Hermannie Goeringu, które w maju 1945 r. przywłaszczyli sobie francuscy żołnierze. Rada Reprezentacyjna Organizacji Żydowskich i Stowarzyszenie Antysemickie wzywają rząd we Francji, aby zakazał aukcji.

 / Fot. Bundesarchiv, Bild 183-S33882 / CC-BY-SA [CC-BY-SA-3.0-de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], via Wikimedia CommonsJak podaje rmf24, aukcja zaplanowana jest na koniec kwietnia i nosi nazwę "Łupy wojenne 2. Dywizji Pancernej". Wystawione na licytacje mają być m.in. eleganckie zegarki, zastawy stołowe, kufry i inne cenne przedmioty, które francuscy żołnierze przywłaszczyli sobie w rezydencji Hitlera "Berghof" i sąsiedniej willi Hermanna Goeringa w Alpach Bawarskich w maju 1945 r.

Do aukcji starają się nie dopuścić Rada Reprezentacyjna Organizacji Żydowskich i Stowarzyszenie Antysemickie. Według nich, najpierw powinno się spróbować odnaleźć prawowitych właścicieli łupów. Ponadto, członkowie Rady i Stowarzyszenia obawiają się, że eksponaty mogą stać się obiektem kultu neonazistów - Hitler i Goering ozdobili je swoimi inicjałami i swastykami.

Organizatorzy aukcji nie rozumieją zamieszania wokół sprawy i zapewniają, że posiadają wszelkie niezbędne pozwolenia na przeprowadzenie licytacji. Jak podkreślają, nie widzą powodu, by miała ona zostać zakazana. Według nich, nie chodzi o eksponaty zrabowane przez hitlerowców w czasie II wojny światowej, ale o prezenty, które Hitler i Goering otrzymali od swoich podwładnych i przyjaciół, a także listy, które były do nich adresowane.

Najbardziej wartościowe eksponaty wycenione zostały na kilka tysięcy euro.

Równie wiele kontrowersji wywołały niedawne doniesienia o tym, że pewien dom meblowy w Niemczech sprzedawał filiżanki z podobizną Adolfa Hitlera. Sprawę opisał niemiecki dziennik Neue Westfalische.
Czytaj: tutaj

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

"Wystawione na licytacje mają być [...] i inne cenne przedmioty, które francuscy żołnierze przywłaszczyli sobie w rezydencji Hitlera "Berghof" i sąsiedniej willi Hermanna Goeringa"

"Do aukcji starają się nie dopuścić Rada Reprezentacyjna Organizacji Żydowskich i Stowarzyszenie Antysemickie. Według nich, najpierw powinno się spróbować odnaleźć prawowitych właścicieli łupów."

Prawowici właściciele tych łupów czyli Hitler i Goering nie żyją, ale miło że organizacje żydowskie tak troszczą się o ich własność :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że Hitler może być uważany w Chinach za pioniera crowdfundingu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paszport Goeringa jest także. jak i wiele dokumentów...
Wszystko na cel charytatywny. Po co ? ruszać g.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.