Facebook Google+ Twitter

Pamiątki polskie w Austrii. Część 2

Niektóre z pamiątek poszły już dawno w zapomnienie, a te, które udało mi się w tym pięknym kraju odnaleźć i zrekonstruować, pragnę polskim turystom, udającym się przez Austrię w kierunku południowym, przybliżyć.

W Austrii, niedaleko miasta Linz, w uroczej scenerii, wśród wzniesień i pagórków, znajduje się malutka miejscowość St. Florian z najstarszym klasztorem w Austrii. Nazwa klasztoru, jak również miasteczka, wywodzi się od imienia namiestnika rzymskiego Floriana, który w pobliskim Lorch w roku 304 padł ofiarą ostatnich prześladowań chrześcijan za cesarza Dioklecjana. Był on torturowany i wrzucony do pobliskiej rzeki Enns. W miejscu dawnej kaplicy grobowej tego świętego powstał w VIII wieku klasztór, który w roku 1071 przechodzi w ręce OO. Augustinów.

Klasztor w St. Florian przez następne wieki zostaje przebudowany, uzupełniony, jednakże dzisiejszą postać otrzymał w 1686 r. pod kierownictwem architekta włoskiego C.A. Carlone. Budowę klasztoru ukończył Jakub Prandtauer z Como. W chwili obecnej klasztor ten należy do najwspanialszych pomników austriackiej sztuki barokowej.

W chodząc do kolegiaty, pod nawą główną, w przedsionku krypty, wyróżniającą się swoją okazałością i formą, stoi okazały biały pomnik. Już samym wyglądem zdradza on odmienność. Jest on inny, gdyż inne ma swoje pochodzenie. Pomnik ten, to grobowiec polskiej królowej Katarzyny, ur. 1535 a zmarłej 1572 r.

Jak to się stało i co złożyło się na to, że polska królowa pochowana została nie w Polsce, a w Austrii? Otóż, jak czytamy, Katarzyna pochodziła z rodu Habsburgów, była córką króla rzymskiego Ferdynanda i Anny Jagiellonki czesko-węgierskiej. W roku 1543, w wieku 16 lat została żoną arcyksięcia Franciszka z Mantui, a po jego śmierci w wieku dwudziestu lat, po raz wtóry wyszła za mąż w r. 1553 za owdowiałego króla polskiego Zygmunta II Augusta.

Nie od rzeczy będzie, gdy wspomnę, że Katarzyna była młodszą siostrą pierwszej żony Zygmunta: Elżbiety Habsburzanki, która zmarła po dwuch latach pożycia małżeńskiego. Jej następczynią została Barbara Radziwiłłówna, a arcyksiężna Katarzyna była z kolei trzecią i ostatnią żoną króla Zygmunta II Augusta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A to ciekawostki. Przejeżdżałam tamtędy i jaka szkoda, że przegapiłam.
Nadzwyczajne ciekawostki. Chyba powinno być pod podróże. Bo ja wiem.
Brawo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.