Facebook Google+ Twitter

Pamiątki polskie w Austrii. Część 4

Kaplica króla Jana III Sobieskiego w kościele św. Józefa na Kahlenbergu pod Wiedniem jest najdroższą sercu każdego Polaka pamiątką w Austrii.

Kościół ten zbudowany został przez sprowadzonych przez cesarza Ferdynanda II w pierszej połowie XVII w. OO Kamedułów. Jeszcze nie ukończono jego budowy, gdy Turcy w 1683 podeszli pod Wiedeń i zaczęli miasto oblegać. Przybyły z pomocą Karol V, książe Lotaryngii, rozbił swój namiot w sąsiedztwie opuszczonego i niedokończonego jeszcze kościoła.

Król polski Jan III Sobieski, idący z odsieczą, przeprawiwszy się przez Dunaj stanął 11 września 1683 r. wraz z wojskiem i słynną husarią na Kahlenbergu. Jeszcze tego samego dnia odbył on naradę wojenną ze wszystkimi wodzami wojsk sprzymierzonych.

Następnego dnia, tj. 12 września, to było w niedzielę, już o godzinie 4 rano król wysłuchał
w tylnej zakrystii kościoła (gdzie kazał ustawić swój ołtarz polowy) Mszy św. odprawionej przez Legata Papieskiego Marka z Aviano i przyjął wraz z synem Jakubem i wodzami wojsk sprzymierzonych Komunię św.

O wschodzie słońca król wydał, jako głównodowodzący, rozkaz do ataku i ruszył do boju.

Jeszcze przed wieczorem tego samego dnia poszły w rosypkę wojska tureckie rozgromione przez liczebnie słabsze, ale nacierające z niezwykłym tupetem wojsk husarskich. Zdobyty przez wojska polskie sztandar proroka posyła król Jan III Sobieski papieżowi Inocentemu XI z listem tej treści: "Veni, vidi, Deus vicit".

Następnego dnia rozbrzmiały przy zwycięskim wjeździe króla Jana Sobieskiego do uwolnionego miasta Wiednia, wszystkie kościoły dziękczynnym Te Deum...

Kościół na Kahlenbergu, który po odsieczy Wiednia został odbudowany, lecz wkrótce opuszczony i zapomniany, dopiero na początku XIX w. nabył obywatel wiedeński Jan Finsterle i kazał go odnowić i rozbudować. Miasto Wiedeń umieściło w 1863 r. na frontowej ścianie kościoła dużą tablicę marmurową z wdzięcznym wspomnieniem o królu polski Janie III Sobieskim oraz sławnego zwycięstwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Znalazłam, wygrzebałam zdjęcie z kaplicy Sobieskiego, czarno białą fotografię tego fresku. zrobiłam je w 1973 roku. Król Sobieski klęczy , a za nim stoi jego syn, królewicz.... niestety nie pamiętam imienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obok Króla do mszy służy jego SYN.
A na jednej ze ścian wymalowane są herby i nazwiska poslkiej szlachty, która wystawiła wojsko królowi lub osobiście brała udział w bitwie.
Niestety zapomniałam ile jest tych herbów i nazwisk, ale mam fragmenty na fotografii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.