Facebook Google+ Twitter

"Pamiątkowe rupiecie" - w świecie Wisławy Szymborskiej

Pod auspicjami Wydawnictwa Znak ukazała się pierwsza pełna biografia Wisławy Szymborskiej autorstwa Anny Bikont i Joanny Szczęsnej. "Pamiątkowe rupiecie" to gawęda iskrząca dowcipem i ironią.

Anna Bikont, Joanna Szczęsna, Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej, Wydawnictwo Znak 2012. / Fot. Obwoluta książkiNa pierwszą biografię Wisławy Szymborskiej nie trzeba było czekać długo. Podczas, gdy dopiero pół wieku po śmierci Władysława Broniewskiego pojawiła się pierwsza monografia, objaśniająca jego komplikacje życiowe, to w tym przypadku upłynęło zaledwie kilka miesięcy od śmierci noblistki, zmarłej 1 lutego br., a w czerwcu do rąk czytelnika trafia pełna opowieść o jej żywocie i sprawach. Pierwsze jej wydanie, jakie ukazało się w 1997 roku, niedługo po przyznaniu poetce Nagrody Nobla, zatytułowane Wisławy Szymborskiej pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny, zostało poważnie poszerzone, uzupełnione, uaktualnione. Obecna, wzbogacona wersja otrzymała podobny tytuł, nawiązujący do pasji kolekcjonerskich poetki. Współbrzmi on z tytułem rozdziału poświęconego temu zjawisku, jednak zyskuje głębszy sens.

Odnosi się wrażenie, że wyrażenie „pamiątkowe rupiecie” staje się metaforą autoironicznej poezji utrwalającej ludzkie przeżycia, ale świadomej swej ulotności, zapadającej w pamięci, ale nieroszczącej sobie praw do wywierania wpływu na odbiorcę. Jednocześnie stanowi określenie scenerii, w jakiej przebiega ludzkie życie, zatem określa jego materialny wymiar. Wskazuje na to aforystyczna myśl Szymborskiej, cytowana w omawianej monografii: „dramat ludzkiego życia nie rozgrywa się nigdy w ponadczasowej pustce, ale na scenie jako tako symbolicznej i że nie bez znaczenia są tutaj rekwizyty”. Książkowa biografia poetki wprowadza czytelnika w poszczególne akty życia z uwzględnieniem tej prawidłowości. Bogato ilustrowany tom unaocznia przestrzeń, w jakiej żyła poetka oraz przedstawia przedmioty, którym nadawała znaczenie.

Opowieść Anny Bikont i Joanny Szczęsnej jest przede Anna Bikont, Joanna Szczęsna, Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej, Wydawnictwo Znak 2012. / Fot. Okładka książki wszystkim gawędą historyczno-literacką. W centrum uwagi autorek znalazła się sfera twórcza Wisławy Szymborskiej. Zawyrokować można, że to właściwie jej poezja jest główną bohaterką książki, bo prezentacja biegu życia poetki od narodzin po śmierć jest odbiciem źródeł inspiracji, z jakich wyrastała jej twórczość. Biografia pozwala zgodnie z intencją autorek zbliżyć się do tajemnicy tworzenia. Znaleźć w niej można wiele refleksji na temat warsztatu i procesu powstawania poezji Szymborskiej. Pojawiają się również jej wyznania, którym nie można odmówić uniwersalnego znaczenia. Zwraca uwagę na przykład następująca wypowiedź poetki, nieskłonnej zazwyczaj do rozmów o swoich utworach: „Prawie każda moja poezja, a moja na pewno, czerpie siły ze źródeł niezbyt krystalicznych, z pomyłek życiowych, wątpliwości, głupstw najprzeróżniejszych, z wiedzy gromadzonej chaotycznie i niedającej się uporządkować”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Taliesin
  • Taliesin
  • 30.06.2012 11:12

Prawda.Rzeczywiście rupiecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za tekst.
"Rupieciarnia" mam nadzieję będzie się roztwierać co raz to...:)
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, tajemnicza, a dzięki książce można się zbliżyć do tej tajemnicy, jaką jest chyba zazwyczaj każdy twórca. Czytelnika spotyka sporo niespodzianek, na przykład fakt tak podstawowy, że znamy powszechnie niepełne nazwisko poetki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zachęcony recenzją postaram się sięgnąć po tę książkę, tym bardziej, ze zaczęły się wakacje. A Szymborska to dość tajemnicza postać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.