Facebook Google+ Twitter

"Pamięć i historia". Mozart Requiem

W programie: M. Cynk - Kantata inkorporacyjna na cześć hołdu toruńskiego 1454 M. Cynk - Kantata na cześć II pokoju toruńskiego 1466 (prapremiera) W.A. Mozart - Requiem d-moll KV 626

 / Fot. Toruńska Orkiestra Symfoniczna
27 października, godz.: 19:00, Wstęp: 50/40 zł
Wykonawcy:
Bożena Harasimowicz – sopran
Marta Motkowicz – alt
Adam Zdunikowski - tenor
Piotr Lempa – bas
Chór Astrolabium (przygotowanie chóru - Kinga Litowska)
Mariusz Smolij - dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W.A. Mozart - Requiem d-moll KV 626
Kantata inkorporacyjna na cześć hołdu toruńskiego została skomponowana do słów aktu inkorporacyjnego Kazimierza Jagiellończyka, który w Toruniu w 1454 r. przyjął od mieszkańców Torunia hołd.
Kantata napisana na zamówienie Urzędu Miasta dokładnie trzynaście lat temu, po raz pierwszy wykonana została na przedstawieniu Toruń w Koronie - 550 - lecie Hołdu Toruńskiego w 2004 roku.
Kantata na cześć II pokoju toruńskiego 1466 jest kolejną kantatą stworzoną do historycznego dokumentu. Nowa kantata Magdaleny Cynk muzycznie koresponduje z Kantatą inkorporacyjna na cześć hołdu toruńskiego 1454. W tym właśnie roku rozpoczęła się wojna trzynastoletnia między Państwem Zakonu Krzyżackiego a Koroną Królestwa Polskiego, którą zakończyło podpisanie Traktatu Toruńskiego w 1466 roku. I właśnie w ten sposób utworami nawiązującymi do tamtych wydarzeń upamiętniona została historia Polski i Torunia w postaci kolejnej Kantaty na cześć II pokoju toruńskiego 1466, która wykonana będzie w październiku 2017 dokładnie rok po 550 rocznicy tego wydarzenia.

Requiem d-moll KV 626 W.A.Mozarta jest jednym z największych utworów sakralnych a zarazem jego ostatnia niedokończona kompozycja. Mozart był już ciężko chory i nieco zwlekał z realizacją zamówienia gdyż komponował wówczas jednocześnie muzykę do opery „Czarodziejski flet”. Praca nad Requiem była dla kompozytora wyścigiem ze zbliżającą się śmiercią. Ostatnie napisane przez niego takty to niezwykle wzruszająca Lacrimosa dies illa…Zmarł w przekonaniu, że Requiem pisze dla siebie, jednak na jego pogrzebie nie zabrzmiała żadna muzyka…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.