Facebook Google+ Twitter

Pamięć miejsca

Kuchnia. Dla wielu z nas byłaby klaustrofobicznie ciasna. Trzy kroki od kredensu z kolorowymi szybkami do pieca z fajerkami.

Fot. Tomasz Węgrzynowski / Fot. Tomasz WęgrzynowskiKuchnia. Dla wielu z nas byłaby klaustrofobicznie ciasna. Trzy kroki od kredensu z kolorowymi szybkami do pieca z fajerkami. Trzy kroki od obrazu cierpiącego na demencję barw do nakrytego foliowym obrusem stołu. Pławi się to przytulisko dla talerzy w promieniach porannego słońca wpadającego przez okno. Okno, otwarte na ścieżkę i furtkę, która tak niedawno, jak dzwonek u drzwi, skrzypieniem anonsowała gości.

Wydawałoby się, że pusto tu, że cicho, że czas to miejsce opuścił. Wystarczy jednak wysunąć taboret bezpiecznie ukryty pod baldachimem stołu i usiąść, a usłyszysz szuranie krzątających się kapci, brzęk fajerek poszturchiwanych pogrzebaczem. Wystarczy przymknąć oczy, żeby kuchnia ożyła spokojnym, męskim głosem czytającym gazetę.

Czyta ją dla niej, siedzącej między stołem i bielą serwety z wyszytym niebieską nicą napisem: Czysta woda zdrowia doda. Czyta tę gazetę, nie dlatego, że Ona sama nie może, czyta, bo Ona lubi dźwięk jego głosu, a tak niewiele pozostało do powiedzenia. Słucha, bo dawno przeminął czas obietnic, zapewnień, codziennych zmagań o jutro. Te obce słowa padają między nimi, by stać się wiernością, czułością, wyznaniem, aż do chwili, gdy furtka zamilknie na dobre.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Lubię takie Twoje teksty.Zresztą, większość ich lubię.
Widziałam zamknięte drzwi. Wiem wiem, mówiłeś...

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne . 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.