Facebook Google+ Twitter

Pamięć o przodkach nie tylko od święta.

Rodzimowiercy z okolic Ślęży, tworzący grupę ,, Ślężańscy Rodzimowiercy", postanowili spędzić czas aktywnie i w dniu powszednim uczcić pamięć o przodkach, porządkując zaniedbane i zapomniane kurhany nieopodal Będkowic.

 / Fot. Gosia Korczak Kultywowanie pamięci o zmarłych jest istotnym elementem w życiu każdego z nas. Niestety,zbyt pochłonięci problemami i trudami dnia codziennego, nie znajdujemy czasu by wybrać się w stronę mogił naszych bliskich. Przez to, obecnie dbałość o miejsca pochówku i pamięć o naszych przodkach ogranicza się tylko do świąt ku temu przeznaczonych. W kulturze słowiańskiej i wierzeniach, kultywowanych przez współczesnych rodzimowierców, takie święto wypada dwa razy w roku: Dziady Wiosenne i Dziady Jesienne. Jednak grupa działających na Dolnym Śląsku, w okolicy góry Ślęży, wyznawców wiary naszych przodków, znalazła czas w poniedziałkowy dzień, by uczcić pamięć o przodkach, których kurhany można znaleźć w Będkowicach.

Była to dość spontaniczna akcja, która mimo swojego charakteru i dnia, na jaki została zaplanowana, zebrała aż siedmioro zainteresowanych, którzy zjawili się na miejscu, 21.11.2016r. Zaopatrzeni w worki na śmieci, znicze i dobre nastroje, udali się w stronę kurhanów. Prace skupiły się głównie wokół zebrania śmieci, zgarnięcia nadmiaru liści i złamanych gałęzi z kurhanów, oraz zapaleniu symbolicznego znicza na uprzątniętej mogile. Praca szła dość sprawnie i w ciszy. Każdy znalazł czas na chwilę kontemplacji i na poczucie więzi z przodkami, mimo iż nie bezpośrednio spokrewnionymi.

Po pracy, w ramach odpoczynku, udano się na miejsce ogniskowe, by posiedzieć przy ogniu i pokrzepić się skromnym jadłem i napitkiem. Chwilę po zmroku, rodzimowiercy udali się do domów, by oderwawszy się na chwilę od codziennych obowiązków, do takowych powrócić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.