Facebook Google+ Twitter

Pamięć o Wyklętych. Sanitariuszka z lilijką w życiorysie

Wzywam Was, Sierżancie „Zagończyku”, Sanitariuszko „Inko”. Umarliście z okrzykiem „Niech żyje Polska!” Polska żyje. Żyje nasza pamięć o Was. Cześć Ich Pamięci!

Pomnik Armii Krajowej na skwerze im. Sanitariuszki "Inki" w Sopocie. / Fot. Darek SzczecinaPodczas obchodów 60 rocznicy powstania Armii Krajowej w Sopocie, skwerkowi gdzie stoi Pomnik Armii Krajowej nadano imię Sanitariuszki „Inki”. Taką decyzję podjęły władze miasta na wniosek środowisk kombatanckich, który został poparty przez Instytut Pamięci Narodowej.
„… Wśród ofiar złożonych na ołtarzu Ojczyzny najbardziej poruszają nas ofiary życia młodych ludzi – napisał do uczestników uroczystości ówczesny Prezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leon Kieres - Młodość to czas najszlachetniejszych porywów serca i bezinteresownej służby, bez kalkulacji i bez oczekiwania na zapłatę. [...] Młodzi byli obrońcy Lwowa, bohaterowie wojny 1920 roku i powstańcy Warszawy. Młoda była też Danuta Siedzik „Inka” – 17-letnia dziewczyna, dziecko prawie, straszliwie okaleczona przez wojnę […] Oddała swoje życie, bo pozostała wierna złożonej w wieku 16 lat przysiędze Armii Krajowej [...] Obrona Niepodległości w warunkach narastającej sowietyzacji Polski wymagała heroizmu i niezgłębionej nadziei [...] Wierności przysiędze dochowała również Danuta Siedzikówna. To nie był przypadkowy wybór. Potwierdzają to późniejsze okoliczności – zwłaszcza fakt odmowy złożenia podpisu na podaniu o łaskę do Prezydenta Bieruta. Ważniejsza od ostatniej szansy ratowania życia była dla niej wierność samej sobie. Oto jednoznaczny przykład bohaterstwa!”.

Danuta Siedzikówna, ps. Inka. / Fot. public domianDanuta Siedzikówna, konspiracyjny pseudonim „Inka”, urodziła się w 1928 roku na Podlasiu. Jej ojciec za działalność niepodległościową został skazany przez władze carskie na zesłanie. Nawet rewolucja nie zmieniła jego losu. Do Polski powrócił dopiero po 13 latach posługując się dokumentami nieżyjącego człowieka. W wolnej Ojczyźnie był leśniczym. Po inwazji wojsk radzieckich został razem z tysiącami polskich patriotów zesłany powtórnie. Wolność odzyskał wstępując do Armii generała Andersa. Jednak niedożywiony i wycieńczony wkrótce zmarł w Teheranie. Matka „Inki” była spokrewniona z Elizą Orzeszkową. W czasie wojny była w miejscowej siatce AK. Gestapo aresztowało ją w wyniku donosu kolaborującego z Niemcami komitetu białoruskiego. Rozstrzelano ją w 1943 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Do Lecha Polaka.
Mówienie o zdrajcach z AK to gruba przesada. Na pewno, jak w każdej grupie ludzi, jakieś złe jednostki były i w AK, ale nie można uogólniać i pisać o zdrajcach z AK. Biorąc pod uwagę, że ci zdrajcy mieli też Polskie pochodzenie, to równie dobrze można uogólnić i mówić o zdradzieckich Polakach. Od tego już tylko krok, by potem robić takie filmy o Akowcach zdrajcach, jak są robione o Polakach jako mordercach Żydów („Pokłosie, Ida”) pomimo, że tylko nieliczni Polacy robili coś złego Żydom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zidentyfikowano zwłoki Inki: http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2015/centrala/piecioro-bohaterow-odzyskalo-nazwiska-warszawa,-1-marca-2015

Komentarz został ukrytyrozwiń

Arturze, prawda wychodzi z tych "dołów" i oni nie mają dość siły, ani środków, aby temu zapobiec. Boją się ,wiją, jak te węże i dlatego piszą, że przeszłość - historia nie jest ważna, dlatego opluwają Bohaterów, dlatego piszą, że trzeba skupić się na przyszłości. Jakiej przyszłości ? Zbudowanej na chmurze ? NADAL TKWIĄCEJ W KŁAMSTWIE ? NIE ! Ludzie mają tego dość ! Prawda zwycięży, zawsze zwycięża,... a wówczas ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaciekawił mnie pierwszy komentarz. Skoro byli zdrajcami, to nie mówmy o nich jako o "żołnierzach wyklętych". Dostrzega się w poście sporą dawkę merytorycznej niekonsekwencji.
Co do obecnej RP. Jest ona wynikiem układów Komunistów z "prawicującą lewicą", wszechobecną na najwyższych szczeblach władzy w obecnej Polsce. Dzięki temu układowi (układowi okrągłego stołu) nie doszło co prawda w Polsce do rozlewu krwi, ale też Polska nie została oczyszczona ze zdrajców, sprzedawczyków i morderców. Ci ludzie wciąż żyją wśród nas a wielu z nich ma się bardzo dobrze zarówno w życiu prywatnym jak społecznym i politycznym. Biorą wysokie emerytury, publikują książki, wygłaszają wykłady, piastują urzędy, żyją z naszych podatków itd, itd...

To nie jest jeszcze Polska o jaką walczyli AK-owcy i w jakiej większość Polaków chciałaby żyć obecnie. Coraz silniej dociera to do młodego pokolenia. Dziwi jednak, że to właśnie najmłodsze pokolenie ma zdrowszy pogląd na obecną sytuację polityczną i agenturalną polski, niż ludzie w sile wieku, doświadczeni i którzy byli naocznymi świadkami przemian w Polsce po '89 roku.

Wracając do artykułu. "Inka" stała się ikoną tęsknoty za Polską niepodległą i walki o taką Polskę. Złożyła ofiarę najwyższą i za to należy się jej cześć.

Zrozumiałe być może, że wielu nie cierpi słuchać o bohaterstwie i oddaniu ojczyźnie, bo nigdy nie będzie zdolna do takich poświęceń. Wielu też może czuć się zagrożonych utraceniem dotychczasowej pozycji społecznej.
Prawdy jednak nie da się ukryć za kurtyną pieniactwa. Bohaterowie i prawdziwie oddani ojczyźnie żołnierze (i nie tylko żołnierze) bronią swojego honoru świadectwem własnych czynów a tego nie sposób zakwestionować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Historia Inki i Jej zachowanie powala na kolana i to na tych kolanach powinniśmy oddawać HOŁD NASZYM NARODOWYM BOHATEROM.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cześć jej pamięci. Życie było przed nią, podobnie jak przed tysiącami innych oddających swoje młode życie za Ojczyznę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za materiał. Myślę, że pamięta nie tylko Sopot...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziewczyna zginęła bo pomgała rannym milicjantom? Nauczka dla potomnych: nie pomagaj rannemu wrogowi tylko go dobij!

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.wykop.pl/link/1421879/zolnierze-wykleci-1-marca-narodowy-dzien-pamieci/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego nie napiszesz na temat a dajesz ocenę minusową. Napisz o wspaniałych polskich patriotkach. Wielu z nich nie zaznało szczęścia bycia rodzicem. Wielu zostało zdradzonych a później zamordowanych . Właśnie przez takich dających minusy i z za winkla robiących zło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.