Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24838 miejsce

Pamięć ofiar Wielkiego Głodu. Ukraińcy: to było ludobójstwo

Ukraina co roku czci pamięć ofiar rodaków Wielkiego Głodu lat 1932–1933. Wtedy miliony ludzi zmarło w nieludzkich okolicznościach, które do dziś budzą spory i kontrowersje, co do przyczyn i skutków tej wielkiej tragedii narodowej.

Ukraina obchodzi dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu lat 1932–1933. Ciągle w kraju nad Dnieprem trwają spory, co do tego, czym była i kto wywołał tę wielką tragedię tamtych lat. Obecnie blisko dwie trzecie Ukraińców zgadza się z tym, że Wielki Głód z lat 1932–1933, był celowym ludobójstwem wykonanym z polecenia władz radzieckich – podaje serwis polskieradio.pl. Według różnych źródeł, w tamtych latach zmarło 7-10 milionów ludzi, zamieszkałych na wsi.

Zdaniem korespondenta Polskiego Radia w Kijowie, Piotra Pogorzelskiego, bieżące wydarzenia i sytuacja polityczna, nie wpływają korzystnie na sposób obchodów Wielkiego Głodu. Wciąż trwają spory, kto doprowadził do śmierci tylu milionów ludzi. Tragedia sprzed 80 lat odcisnęła na lata swoje silne piętno na narodzie ukraińskim.

Były prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko twierdził, że głód celowo wywołał ZSRR, bo władze Kremla chciały zniszczyć klasę ukraińskich chłopów – kułaków oraz niepodległościowe dążenia Ukraińców, którzy zamieszkiwali wieś. Wtedy głód dotknął również Polaków zamieszkałych na Ukrainie.

Aby zniszczyć w Ukraińcach i Polakach świadomość i zabić polskość, obciążono wysokimi kontrybucjami a ponadto konfiskowano całą żywność, łącznie z zapasami przygotowanymi na przeżycie i do siewu. Dowodem na celowe działania władz ma być fakt, że poza granicami radzieckiej Ukrainy, na terenie Rosji - głodu nie było.

Panujący obecnie prezydent wyznaje inne teorie. Twierdzi, że głód tamtych lat, dotknął wszystkich mieszkańców ówczesnego ZSRR. Coraz bardziej jednak większość Ukraińców wyraża przekonanie, że Wielki Głód lat 1932 – 1933, został świadomie celowo wywołany przez władze radzieckie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.