Facebook Google+ Twitter

Pamięć żydowskich kamienic, czyli o festiwalu Singera

Przed nami czwarty dzień V festiwalu kultury żydowskiej w Warszawie. Festiwal Singera rozpoczął się w sobotę i potrwa do najbliższej niedzieli.

Logo festiwalu / Fot. www.festiwalsingera.plOrganizatorzy, Fundacja Shalom i Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, zadbali o to, by każdego dnia czym innym zainteresować odbiorców. Festiwal swoją nazwę zawdzięcza Isaacowi Singerowi, żydowskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia, który zasłynął powieściami „Na starość” i „Szatan w Goraju”. Dwukrotnie zdobył literacką nagrodę National Book Awards. W 1978 został laureatem literackiej nagrody Nobla. Singer kochał jidysz i Warszawę, które stanowiły dla niego jedność.
ulica Próżna / Fot. Ewelina Mandecka
Pierwszą edycję impreza miała w 2004 roku, w setną rocznicę urodzin Singera. Twórczyni festiwalu , Gołda Tencer, za cel postawiła sobie pokazanie współczesnym Polakom jak żyli przedwojenni Żydzi. W związku z tym, już od kilku lat, przez kilka dni ulica Próżna w Warszawie wygląda jakby cofnęła się w czasie. Na ścianach kamienic można oglądać stare fotografie, skosztować żydowskich specjałów i zasiąść w restauracji lub kawiarni. Naokoło rozbrzmiewa muzyka.
Wystawa zdjęć przy ul. Próżnej / Fot. Ewelina Mandecka
Na Próżnej 7/9 w trakcie festiwalu można podziwiać wystawę „Pamięć kamienic”, natomiast w bramie przy Próżnej 12, pracę Grzegorza Kieniksmana - „Rebeka. Historia jakich wiele”. - Taki festiwal jest bardzo potrzebny. Przecież historia Żydów to część naszej historii - stwierdziła Elżbieta Kamińska, która festiwal Singera odwiedziła po raz pierwszy.

Każdego dnia otwiera się tu jakąś wystawę lub organizuje spotkanie, na przykład dzisiaj z prof. Bartoszewskim.
- Festiwal kultury żydowskiej przebiega bardzo podobnie jak w zeszłym roku, tylko teraz mniej się dzieje na pl. Grzybowskim. Tak jak poprzednio festiwal cieszy się dużym powodzeniem - powiedziała nam Ewa Radomska, pracująca przy organizacji wystawy.
ul. Próżna / Fot. E. Mandecka
Imprezę charakteryzuje oryginalne logo przedstawiające połączenie symbolu kultury żydowskiej i symbolu Warszawy - skrzypka na dachu i syrenki. Pokazuje ono jak bardzo Żydzi związani są z Warszawą,
co ma nam uświadamiać festiwal Singera.

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 09.09.2008 22:41

Byłem w poprzednim roku i średnio mi się podobało, niemniej trzeba zacząć się uczyć hebrajskiego :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

w tej Wawie
to nic jeno festiwale;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

link nie działa ale szczegółowy program jest tutaj link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.