Facebook Google+ Twitter

Pamięci Neila Armstronga. Świat o nim nie zapomni

Neil Armstrong od wczesnego dzieciństwa pasjonował się lotnictwem. Konstruował modele latające i eksperymentował w zbudowanym własnoręcznie tunelu aerodynamicznym. Mając sześć lat po raz pierwszy usiadł w samolocie.

 / Fot. EPA/TANNEN MAURYW sobotę obiegła świat wiadomość o śmierci Neila Armstronga - amerykańskiego astronauty, który jako pierwszy człowiek stanął 20 lipca 1969 roku na Księżycu. Dowodząc misją pojazdu Apollo 11, gdy wylądował na gruncie Księżyca, powiedział: "To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości". Zmarł w wieku 82 lat. Śmierć przyszła w wyniku komplikacji, po zabiegu wszczepienia by-passów, który przeszedł na początku sierpnia br.

Neil pasjonował się lotnictwem

Neil Armstrong - chłopiec z Ohio - od wczesnego dzieciństwa pasjonował się lotnictwem. Konstruował modele latające i eksperymentował w zbudowanym własnoręcznie tunelu aerodynamicznym. Mając sześć lat po raz pierwszy usiadł w samolocie. Licencję pilota zdobył, gdy miał 16 lat, czyli szybciej niż prawo jazdy na samochód.

Po szkole średniej wstąpił na wydział inżynierii lotniczej na Uniwersytecie im. Johna Purdue w stanie Indiana. Naukę na studiach wyższych przerwała mu wojna koreańska; w 1949 roku po zmobilizowaniu został pilotem marynarki wojennej i w trakcie wojny wykonał 78 misji bojowych. Zdobył stopień porucznika. Studia ukończył dopiero po wojnie, powrocie z misji bojowej w Azji.

Po studiach, w 1956 roku ożenił się z Janet Elizabeth Sharon, w Chicago, po czym wyjechali razem na stałe do Kalifornii. W tamtejszej bazie lotniczej Edwards Armstrong otrzymał etat pilota-oblatywacza. Przetestował w swoim życiu około 200 różnych urządzeń latających - od szybowców po samoloty ponaddźwiękowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

jędruś
  • jędruś
  • 28.08.2012 19:31

von Braun był ojcem amerykanskiej kosmonautyki ten genialny konstruktor{m.inn. rakiety v1 i v2} wysłał amerykanów na księżyc co było jego największym marzeniem...

Komentarz został ukrytyrozwiń
gosc
  • gosc
  • 28.08.2012 13:23

wyrzucone miliardy w bloto ,komu to potrzebne, lepiej zeby dali te pieniadze ludziom glodujacym na swiecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
adsenior
  • adsenior
  • 28.08.2012 03:43

Tak świat nie zapomni, podobnie jak o Gagarinie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
gosc
  • gosc
  • 27.08.2012 18:21

ladowanie na ksiezycu to taka sama prawda jak Alkaida zrobila zamach na world center

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 27.08.2012 17:04

lądowanie na księzycu o czym mało sie mówi to przede wszystkim wielki sukces konstruktora lotów księżycowych von Brauna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bawi mnie, że zawsze media wspominają o jego słowach o małym i wielkim kroku, podczas gdy on nawet tego tekstu nie wymyślił - dostał go na kartce przed startem.

Bullshit.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.