Facebook Google+ Twitter

Pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej... Relacja z uroczystości

- Jesteśmy jak motyle z przetrąconymi skrzydłami - mówiła tuż przed odsłonięciem pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, Joanna Racewicz, żona tragicznie zmarłego Pawła Janeczka. Dokładnie siedem miesięcy wcześniej w Smoleńsku rozbił się prezydencki samolot z 96 osobami na pokładzie.

Premier Donald Tusk po złożeniu znicza pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. / Fot. Wojciech MartyńskiPoczątek uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, został  / Fot. Redakcjazaplanowany na godz. 8.41, czyli dokładnie ten moment, w którym siedem miesięcy wcześniej rozbił się rządowy samolot. Chwilę wcześniej, na Powązkach pojawili się wspólnie premier Donald Tusk oraz prezydent Bronisław Komorowski w towarzystwie Pierwszej Damy. Wraz z ich przybyciem, chór Wojska Polskiego odśpiewał „Bogurodzicę”.

Wśród gości, oprócz rodzin ofiar, premiera i prezydenta, byli m.in. Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich, Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna i Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski pojawił się na uroczystości w towarzystwie Małgorzaty Szmajdzińskiej, wdowy po byłym wicemarszałku Sejmu Jerzym Szmajdzińskim. Później, złożyli we trójkę wieniec ku pamięci ofiar, wraz z byłym premierem Leszkiem Millerem.

Przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego. / Fot. Wojciech MartyńskiNa uroczystości zabrakło przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości i brata Lecha Kaczyńskiego - Jarosława, który o godz. 8. wziął udział w mszy ku pamięci ofiar w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. Następnie złożył znicze przed Pałacem Prezydenckim, a dopiero po porannych uroczystościach przybył pod pomnik.

O godz. 8.41 na cmentarzu zawyły syreny. Kiedy umilkły, pamięć zmarłych uczczono minutą ciszy, a następnie odśpiewano pierwszą zwrotkę hymnu Polski, Mazurka Dąbrowskiego.

Prawa część pomnika ofiar, z widocznymi mogiłami. / Fot. Wojciech MartyńskiJako pierwsza głos zabrała Joanna Racewicz, reprezentująca rodziny ofiar. - Mieli plany większe, dotyczące Polski, ale także cele bardziej przyziemne. Nauczyć syna jeździć na rowerze, patrzeć jak ćwiczy judo. Mieliśmy jeszcze tyle rozmów do odbycia. Dlaczego to się nie udało? - pytała we wzruszającym przemówieniu. - Jeśli przychodzicie w to miejsce z wewnętrznej potrzeby, to możemy wam jedynie podziękować. Jednak jeśli jest to tylko ciekawość, to prosimy o jedno, o zachowanie ciszy nad tymi grobami, chociaż tutaj - prosiła, nawiązując do medialnej wrzawy wokół katastrofy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Brawo! Podobała mi się relacja z odsłonięcia pomnika ofiar wypadku samolotu koło Smoleńska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

JA tez już kończę, wytłumaczę, o akredytacje stara się redakcja, albo ja dostaje albo nie, zależy od jej wartości (redakcji) dla organizatora imprezy.
Jeszcze raz podkreślę, bardzo mi się relacja podoba i chylę czoła dla autora, tylko dla niego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie, na uczestnictwo w odsłonięciu nie, na zrobienie dobrych zdjęć, nie z partyzanta tak.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu, z uszami u nas w porządku. Przypominam, że kiedyś do nas zapraszałam, by Pan sprawdził, jak "te uszy" wyglądają z bliska. :-) Zaproszenie podtrzymuję. Ale by Pan wtedy miał tematów do pisania. :-)
O survivalu też nic Autor nie mówił :-)

A teraz już bardzo poważnie, to mój ostatni wpis na ten temat, bo dyskusja zboczyła na całkiem inny temat, niż powinna. A temat tekstu chyba zbyt poważny, by to robić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No widać, trzech wydawców już podbiło pochwałami artykuł, bardzo dobry artykuł...
Nie wiedziałem, że praktyki polegają na uprawianiu survivalu przez praktykanta. Myślałem, że praktykuje być reporterem, a każdy reporter ma akredytacje, chyba... chyba, ze redakcja za '''chuda w uszach'' aby takową załatwić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Tadeusz Zaj: "autorze zabieraj swój news bo się nim chwalą nie kiwnąwszy palcem" ===>>> nie chwalą się "nim", a chwalą Autora. Bo wykonał zlecone Mu -w ramach praktyki- zadanie na piątkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To brak akredytacji jest pociechą i bonusem, autorze zabieraj swój news bo się nim chwalą nie kiwnąwszy pacem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pełna podziwu, że udało Ci się zrobić tak dobre fotki bez akredytacji :-) Potwierdza się zasada, że chcieć to móc! 5 gwiazdek :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Całe szczęście, że krzyż już w Św. Annie. Po cichu, bez rozgłosu, wypełniło się porozumienie pałacu prezydenckiego, kurii i harcerzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.