Facebook Google+ Twitter

Pamięci ofiar świętochłowickiego obozu "Eintrachthütte - Zgoda"

Gdy w roku 1942 zaczęło brakować rąk do pracy w Hucie Zgoda, obok zakładu założono obóz pracy przymusowej i umieszczono w nim 180 Żydów. Jednakże potrzeby armii niemieckiej wymusiły na zarządzie huty zatrudnienie dodatkowych pracowników.

"Eintrachthütte - Huta Zgoda"

Wiosną 1838 roku Detlev von Einsiedel i Franz Anton Egells zakupili od władz miasta Bytomia tereny leśne z przeznaczeniem pod budowę huty. Zakład powstał w bardzo krótkim czasie, bo już późną jesienią tego roku, lecz jego uruchomienie nastąpiło w lipcu 1839 roku.
Nazwa huty zmieniała się parokrotnie i ostatecznie, gdy drogi jej założycieli się rozeszły, a w 1851 roku Franz Anton Egells wykupił udziały od Detleva von Einsiedela i stał się właścicielem zakładu, przyjęła nazwę "Eintrachthütte".
Do roku 1871 Franz Anton Egells był jedynym właścicielem firmy, którą w tymże roku odsprzedał spółce z Prus.
W roku 1921 po plebiscycie na Górnym Śląsku "Eintrachthütte" przyjęła nazwę Huta "Zgoda". W roku 1929 Zgodą zainteresował się niemiecki przedsiębiorca Fryderyk Flick, który wykupując zakład, dał początek swojemu górnośląskiemu imperium przemysłowemu. Huta "Zgoda" wchodząca w skład Spółki Katowickiej SA wraz ze Zjednoczeniem Hut Królewskiej i Laura stworzyła największy koncern przemysłowy Polski międzywojennej - "Wspólnotę Interesów". Główną produkcją "Zgody" były maszyny dla przemysłu górniczego i hutniczego.

Po wybuchu II wojny światowej i wkroczeniu do Świętochłowic wojsk niemieckich rozpoczęto przystosowywanie zakładu do produkcji dział przeciwlotniczych, przysposabiając, jak większość ówczesnych zakładów, "Zgodę - Eintrachthütte" do zakładu zbrojeniowego.

Obóz "Eintrachthütte - Zgoda"

Obóz "Eintrachthütte - Zgoda" / Fot. http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://static.polskieradio.pl/files/92dfc856-6432-44cd-829b-8df0aa825287.file&imgrefurl=http://www.polskieradio.pl/Gdy w roku 1942 zaczęło brakować rąk do pracy w Hucie "Zgoda", obok zakładu założono obóz pracy przymusowej i umieszczono w nim 180 Żydów. Jednakże potrzeby armii niemieckiej wymusiły na zarządzie huty zatrudnienie dodatkowych pracowników. Stąd też w maju 1943 roku zdecydowano się o zatrudnieniu w "Eintrachthütte" więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Dziś "Marsz na Zgodę", w niedzielę Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku
Jak podają źródła katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przeciętna śmiertelność w obozie wynosiła wówczas do kilkunastu więźniów tygodniowo. Szacuje się, że do ostatecznej ewakuacji więźniów, która nastąpiła 23 stycznia 1945 roku w obozie przebywało ponad 1200 więźniów.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: huta


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dobrze przygotowany materiał przez Piotra. Moje zastrzeżenia dotyczą raczej RAŚ i wykorzystywania sprawy obozu w Świętochłowicach w sprawach politycznych.. Temat wybierany przez RAŚ wybiórczo i tylko po roku 1945. Zapominają o Ślązakach mordowanych jeszcze przed agresją w 1939, po wkroczeniu niemieckiej armii i rozstrzeliwaniu powstańców, harcerzy. No i obozach na terenie Górnego Śląska niemieckiej maszynie przymusu. Na pewno obozy przejęte przez kolejny totalitaryzm w Polsce po 1945r. zasługują na potępienie. Tylko jest zasadnicza różnica -władza w Polsce po 1945 została nam narzucona/czego nie powiemy o władzy Adolfa Hitlera w Niemczech. I tzw. Tragedia Górnośląska nie może być oderwana od tragedii narodu polskiego pod władzą komunistycznego totalitaryzmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@roman dlugosz: Nie rozumiem Pana komentarzu, proszę się odnieś do treści, do tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst. Wróciłem do niego po przeczytaniu materiału Adama Podgórskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niewiem dlaczego Pan nielubi slazakow przeciez oni walczyli o to aby byc Polakami o Polskosc Slaska a Pan przechodzi obok tego jakby to nic nieznaczylo. JaSYN ZIEMI SLASKIEJ WIEM ZE TA ZIEMIA BYLA BARDZO GERMANIZOWANA, I TAKIE TRAKTOWANIE SLAZOKOW UWAZAM ZA NAGANNE I PONIZAJACE .CZLOWIEKU POMYSL TYLKO DLACZEGO SLASK CHCE SIE ODLACZYC OD POLSKI

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.